Haber

10 ilde ‘araba kaçakçılığı’ şebekesine ‘fren’ operasyonu: 12 gözaltı

10 ilde ‘araba kaçakçılığı’ şebekesine ‘fren’ operasyonu: 12 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, ‘otomobil kaçakçılığı’ suçundan 10 ilde düzenlenen ülkelerarası ‘Fren’ operasyonunda 12 zanlının gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda ‘araba kaçakçılığı’ hatasına ilişkin soruşturma başlatıldı. Geçici ithalat (turistik tesisler) kapsamında yurda getirilen araçları üçüncü kişilerin kullanımına bırakmak; Parçalayarak satan veya yasa dışı kayıt yaptırarak vergi kaybına yol açan suç örgütünün faaliyetleri tespit edildi. Suç örgütünün 2018-2022 yılları arasında tahmini değeri 240 milyon TL olan 115 aracı Türkiye’ye getirdiği belirlendi. Operasyon kapsamında yapılan araştırmalarda; Yabancı uyrukluların da kurye olarak kullanıldığı belirlendi.

Yaklaşık 1,5 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda Konya merkezli 10 ilde (Konya, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Eskişehir, Samsun, Hatay, Ankara, antalya). Şimdiye kadar yürütülen çalışmalarda 12 kişi yakalanırken, 15 traktör, 5 otomobil, 15 treyler ve çok sayıda ruhsat, değişim sürecinde kullanılan pay ve şasi plakası ele geçirildi. Kaçan zanlıların yakalanması için çalışmalar sürüyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkanlığımızın 1,5 yıldır sürdürdüğü titiz çalışmalar ve Konya Cumhuriyet Başsavcılığının 10 ilde yürüttüğü soruşturmalar kapsamında” dedi. , 12 kişi ve çok sayıda araç yakalandı.Operasyon devam ediyor.Kahraman polislerimiz Allah yardımcınız olsun ayağınıza taş değmesin” dedi.

Görüntü dökümü:

– Araçların yakalanması

– Takım çalışması

– Genel ve detay

HABER: Murat BEKMEZCI/ANKARA,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu