Ekonomi

ABD Venezuela’ya petrol yaptırımlarının hafifletilmesini yenilemeyebilir

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Venezuela’nın petrol ve gaz sektörüne yönelik yaptırımları hafifleten geçici lisansı yenilemeyebileceğini belirtti. Bu karar, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun söz verdiği gibi Venezuela’da özgür ve adil seçimlere doğru ilerleme kaydedilip kaydedilmemesine bağlı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada Maduro’nun üzerinde mutabık kalınan seçim yol haritasını uygulama konusunda ilerleme kaydetmemesi halinde Perşembe günü sona erecek olan lisansın yenilenmeyeceğini belirtti.

Biden yönetimi, Maduro’nun yaklaşan son tarihten önce gerekli tavizleri verme konusundaki istekliliğine ilişkin şüphelerini dile getirdi. ABD’li ve Venezuelalı yetkililer arasında geçtiğimiz Salı günü Meksika’da yapılan gizli görüşmelere rağmen, raporlar aralarındaki farklılıkları giderme konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

ABD, Venezüella hükümeti ile muhalefet partileri arasında Barbados’ta varılan bir seçim anlaşmasının ardından Ekim ayında yaptırımlarda kısmi bir rahatlama sağlamıştı. Bu anlaşma muhalefetin kendi başkan adayını seçmesine izin veriyordu. Bununla birlikte, lisansın sona erme tarihi yaklaşırken, yeni ve daha kısıtlayıcı bir lisans verilmesi olasılığı açık kalmaya devam ediyor.

Venezuela’nın petrol ihracatı Mart ayında önemli bir artış göstererek 2020 başından bu yana görülmemiş seviyelere ulaştı. Bu artış, ABD lisansının olası sona ermesinden önce alımlarını tamamlamak isteyen müşterilere bağlanıyor. Venezuela’nın devlet tarafından işletilen petrol şirketi PDVSA, petrol yaptırımlarının tamamının yeniden uygulanması da dahil olmak üzere çeşitli sonuçlara hazırlandı.

Bu gelişmelerin ortasında Başkan Joe Biden’ın danışmanları Maduro hükümetini cezalandırmak amacıyla bir dizi seçeneği değerlendiriyor. Tartışılan yaklaşımlardan biri, Venezüella’nın küresel ham petrol satışlarına devam etmesine izin verilmesi ancak ABD doları kullanılarak yapılan işlemlere yeniden yasak getirilmesini içeriyor. Bu da diğer para birimlerine geçişi ya da takas anlaşmalarının genişletilmesini gerektirecektir.

Başkan Maduro haftalık televizyon programında meydan okumaya devam ederek ABD’nin kararından bağımsız olarak Venezuela’nın özerkliğini savundu ve milletvekili ve hükümet müzakerecisi Jorge Rodriguez ile konuyla ilgili bir video görüşmesinden bahsetti.

Biden yönetimi, iki partili bir grup ABD senatörünün baskıcı eylemlerden sorumlu Venezuelalı yetkililere bireysel yaptırım uygulanması yönündeki çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Bu baskılara rağmen ABD’li yetkililer Chevron’a (NYSE:CVX) 2022 yılında verilen ve şirketin Venezüella petrolünü ABD’de satmasına olanak tanıyan ve her ay yenilenen yetkiyi iptal etmeyi planlamıyor. Benzer şekilde, Avrupalı petrol şirketlerinin Venezüella petrolü ticareti yapma yetkilerinin de devam etmesi bekleniyor.

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca Venezüella’ya ait bir rafineri olan Citgo Petroleum’u alacaklılara karşı koruyan bir lisansı 13 Ağustos’a kadar uzattı.

Siyasi arenada ise Venezuela muhalefeti 28 Temmuz’da yapılacak seçimlerde temsil edilmeleri konusunda tartışmalar yürütüyor. Muhalefetin ön seçimlerini kazanan Maria Corina Machado’nun görevden men edilmesi, kayıt zorluklarıyla karşılaşan Corina Yoris’in aday gösterilmesine yol açtı. Muhalefetten iki aday kaydını başarıyla yaptırdı ve 20 Nisan’a kadar yedeklerini belirleyebilecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu