Ekonomi

Apogee hisseleri iyimser beklentiler ve kazanç artışıyla yaklaşık %4 yükseldi

MINNEAPOLIS – Apogee Enterprises, Inc. (NASDAQ:APOG) bugün 2025 mali yılının ilk çeyreğinde hem kazanç hem de gelir beklentilerini önemli ölçüde aşarak etkileyici bir performans sergilediğini ve tüm yıl için kazanç görünümünü yükselttiğini duyurdu.

Apogee’nin hisseleri bu habere olumlu tepki vererek %3,8 yükseldi.

Şirket ilk çeyrek düzeltilmiş seyreltilmiş EPS’sini 1,44 $ olarak açıkladı ve analistlerin 0,99 $’lık tahminini 0,45 $ aştı. Çeyrek geliri de beklenenin üzerinde gerçekleşti ve 328,47 milyon dolarlık konsensüs tahminine karşılık 331,5 milyon dolar oldu.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla net satışlardaki %8,3’lük düşüşe rağmen, Apogee’nin operasyonel verimliliği düzeltilmiş seyreltilmiş EPS’deki %37’lik artışla parladı. Şirketin faaliyet marjı %12,5’e yükselirken düzeltilmiş faaliyet marjı %12,8 oldu. Apogee yönetimi bu güçlü sonuçları Mimari Hizmetlerindeki olumlu proje karmasına, uygun malzeme maliyetlerine, verimlilik artışlarına ve düşük hacmin etkisini fazlasıyla dengeleyen sigorta ile ilgili düşük maliyetlere bağladı.

Şirket, analistlerin 4,52 dolarlık konsensüsüne kıyasla, 2025 mali yılı için 4,65 ila 5,00 dolarlık bir düzeltilmiş seyreltilmiş EPS aralığı öngörüyor.

CEO Ty R. Silberhorn sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Ekibimiz, devam eden hacim baskısına rağmen, işletme genelinde operasyonel uygulamayı sürdürerek önemli bir faaliyet geliri artışı ve rekor düzeltilmiş EPS sağladı.” Silberhorn ayrıca şirketin uzun vadeli büyüme için yatırım yaparken zorlu bir ortamda sonuçlar elde etmeye odaklandığını belirtti.

İlk çeyrekte çeşitli segmentlerde de iyileşmeler görüldü; Mimari Hizmetler net satışları %10,7 artışla 99,0 milyon dolara ulaştı ve segmentin faaliyet geliri geçen yılın aynı çeyreğindeki faaliyet zararına kıyasla önemli ölçüde arttı. Mimari Cam segmenti de verimlilik kazanımları ve iyileştirilmiş fiyatlandırma sayesinde faaliyet marjını 270 baz puan artırdı.

Apogee’nin finansal durumu, işletme faaliyetlerinden sağlanan 5,5 milyon dolar net nakit ve 0,2x net kaldıraç oranı ile güçlü kalmaya devam ediyor. Şirket, 2024 mali yılı sonunda 62,0 milyon dolar olan uzun vadeli borçlarının çeyrek sonunda 77,0 milyon dolara ulaşmasının da gösterdiği gibi sermayesini etkin bir şekilde yönetmeye devam ediyor.

İleriye dönük olarak Apogee, 52 haftalık yıla geri dönüş ve Project Fortify’ın bir parçası olarak bazı düşük marjlı ürün ve hizmet tekliflerinin ortadan kaldırılmasının etkileri de dahil olmak üzere tüm yıl net satışlarda %4 ila %7 aralığında bir düşüş beklemektedir.

Şirket ayrıca Project Fortify ile bağlantılı olarak 15 milyon ila 16 milyon dolar arasında vergi öncesi masraf öngörmekte olup, bu masraflar yıllık 12 milyon ila 14 milyon dolar arasında maliyet tasarrufu sağlayacak ve planın önemli bir kısmı 2025 mali yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacaktır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu