Haber

AYM’den Veli Saçılık Hakkında ‘Hak İhlali’ Kararı!

Kanun Kararında Kararname ile ihraç edilen Veli Saçılık, 2018 yılında katıldığı basın açıklaması sırasında polis tarafından darbedilerek gözaltına alınmıştı. Saçılık’ın başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi ‘hak ihlali’ kararı verdi. Saçılık’a ayrıyeten 10 bin TL tazminat ödenmesine hükmedildi. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için düzenlenen basın açıklaması sırasında Veli Saçılık polis tarafından darbedilmiş ve çok yakın mesafeden biber gazı ile müdahaleye maruz kalmıştı.

Saçılık’ın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti. Yaşanan gelişmelerin akabinde Saçılık Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dosyanın incelenmesi sonrası Veli Saçılık’ın hak ihlaline maruz kaldığına hükmedildi. Kararda, geçmiş müracaatlardan faal bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve tarz boyutu’ ile ‘Anayasa’nın 34. Maddesi’yle teminat altına alınan toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının’ ihlal edildiğine karar verdi.

Veli Saçılık kimdir?

Veli Saçılık, 2000’de Burdur Cezaevi’nde Hayata Dönüş Operasyonu sırasında cezaevi duvarını yıkmak isteyen dozerin kepçe darbesi sonucu bir kolunu kaybetti.

Yeniden yargılanıp beraat ettikten sonra memuriyete kabul edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda sosyolog olarak çalışırken darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK ile ihraç edildi.

Kendisi gibi KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek için Ocak 2018’de Ankara’da Yüksel Caddesi’ne gitti. Polis müdahalesiyle gözaltına alınarak minibüse bindirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu