Ekonomi

Bakan Bilgin’e canlı yayında soruldu: Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Alım, emeklilik yaşı (EYT) yönetmeliği, taban fiyat, sözleşmeli ve geçici işçilerin durumundan bahsetti.

ASGARİ FİYAT ORTA ARTIŞ OLACAK MI?

“Asgari ücrette kesintili artış olacak mı?” Soruyu yanıtlayan Bakan Alim, “Gerek olacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi beklenmedik ve olağan dışı bir durum olursa. Ancak tam tersi oluyor. Enflasyon düşüyor. Düşmeye devam edecek.” Merkez Bankası’nın açıkladığı tahmin rakamları bu. Yıl sonunda yüzde 30’un altında bir enflasyonla karşılaşacağız. dedim.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personel hakkında konuşan Alım, “Sözleşmeli personelin haklarını düzene koyacağız. Onları bu dertten kurtaracağız. Net bir takvim yok. Dosyamız netleşince açıklayacağız. Daha adil bir düzenleme beklentisi vardı. halkın içinde.” dedim.

EYT’DE SON DURUM

Bakan Bilgin, TBMM’de imzaya açılan EYT yönetmeliği ile ilgili olarak, “EYT’de ilk maaşların 1 Mart’ta ödenmesini bekliyoruz. Bunun için hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihi ama erken olabilir. Süreç Meclis’in iradesinde. Az zam iddiası doğru değil.” bir açıklama yaptı.

GEÇİCİ İŞÇİLER MESELESİ

Geçici personelin durumuna değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Geçici işçi sorununu seçimden önce çözeceğiz. EYT’den sonra Meclis’e taşıyacağımız konulardan biri de bu.”

kozakli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu