Haber

Belçika Ekonomi Bakanı gıda üreticilerini tehdit etti: ‘Açıklayacağım’

Belçika devletgıda üreticilerinden süpermarketlerdeki işlerin fiyatlarıdüşürülmelerini istedi.

Ekonomi Bakanı Pierre Yves DermagneBelçika Gıda Endüstrisi Federasyonu (Fevia) ve fiyat izleme kuruluşu Price Observatory’nin ülkedeki temel gıda ürünleri fiyatlarını düşürmek için yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Gıda üreticilerinin en geç Temmuz ayı ortasına kadar süpermarketlerdeki gıda fiyatlarını düşürmelerini beklediğini belirten Dermagne, gıda tedarik müzakerelerinde departmandan fiyatların düşürülmesini talep ettiğini belirtti.

‘Tüketicilerin aylarca beklemesi kabul edilemez’

cilt, “Tüketicilerin mağazalarda fiyat düşüşünün etkisini hissetmek için aylarca beklemesi kabul edilemez”değerlendirmesini yaptı.

Temel gıda ürünlerinde Belçika ile çevre ülkeler arasında büyük fiyat farkları olduğuna dikkat çeken Dermagne, bu konuyu yakından takip edeceğini kaydetti.

Maliyetlerdeki azalmaya rağmen, Dermagne fiyatları düşürmek için adım atmayan gıda üreticileriBunu kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Belçika’da enerji krizinin fiyatlara etkisi

Belçika’da Son 1 yılda yaşanan elektrik krizinin etkisiTemel gıda fiyatlarının artmasıyla birlikte marketlerde fiyatlar hızla yükseldi.

Ancak son dönemde küresel piyasalarda elektrik, tahıl, süt ve yağ gibi birçok temel işin fiyatları düşüş gösterse de bu durum yurt içinde fiyatlara yansımadı.

Ayrıca Belçika ile komşusu olan FransaVe Almanyaarasında temel eserler ve piyasa fiyatlarıaralarında çok fazla makas var.

Birden fazla Belçikalı da alışverişte tasarruf etmek için komşu ülkelere gitmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu