Haber

BM Özel Koordinatörü: 6 yaşındaki Hind’in cansız bedeni bulundu

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Hind Rajab’ın cansız bedeninin günler sonra bulunmasının ardından yaptığı açıklamada, “6 yaşındaki Hind’in cansız bedeni, arabada, ölen aile üyelerinin yanında, aranırken bulundu. Bugün Gazze’ye sığının. O yıkıcı yardım çağrısından.” “12 gün sonra bulundu ve yaşadığı dehşeti hayal edemiyorum.”

BM Özel Koordinatörü Tor Wennesland, 10 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bugün Gazze’ye sığınmak isteyen 6 yaşındaki Hind’in cansız bedeni, arabada ölen aile üyelerinin yanında bulundu. O yıkıcı olaydan 12 gün sonra bulundu. Yardım çağırın ve onun yaşadığı dehşeti hayal edemiyorum.” Yapamam.

Onun trajik olayı Gazze’de gözlerimizin önünde yaşanan pek çok olaydan biri. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. İlk müdahale ekiplerinin bulunduğu bir ambulans yardıma giderken vurulduğunda yanıtlara ihtiyacımız var.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın Gazze’de açıkladığı rakamlar, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik ağır saldırısından bu yana İsrail’in askeri operasyonlarında ve Gazze’deki çatışmalarda 10 binden fazla çocuğun öldürüldüğünü gösteriyor.

“BU ÇILGINLIĞA SON VERİLMELİ”

Her biri insan hayatına mal olan bu sayılar, özellikle Gazze nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin barındığı Refah başta olmak üzere daha büyük çaplı bir askeri operasyonun haberleriyle artmaya devam edecek. Anlaşma sağlanmadan geçen her gün, Gazze’deki çocukların, Hamas’ın elindeki rehinelerin ve ailelerinin acılarını daha da artırıyor. Bu çılgınlığa son verilmeli. Tarafları derhal anlaşmaya varmaya çağırıyorum; “İnsani bir ateşkese ve rehinelerin derhal serbest bırakılmasına ihtiyacımız var.”

NE OLDU?

Gazzeli Hind Rajab, 29 Ocak’ta bombardımandan kaçmak için yakınlarıyla birlikte evden ayrılırken, evden yaya olarak kaçan annesinin yetkililere ulaşmasının ardından arama çalışmalarına başlandı. Filistin Kızılayı yetkilileri, amcasının cep telefonundan Hind’e ulaşarak, küçük kızla saatlerce telefonda konuştu ve kızın kurtarılması için İsrail makamlarından geçiş iznini bekledi. İzin gelince ambulansla yola çıkan sağlık görevlileri Yusuf Zeino ve Ahmed Al-Madhoun ile küçük Hind’den bir daha haber alınamadı ve 10 Şubat’ta üçünün cansız bedenleri bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu