Haber

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikaları Antalya’da protesto edildi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki politikaları Antalya’da protesto edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı temsilcileri, Cuma namazının ardından Kepez Sultan Mehmet Çelebi Mescidi avlusunda meydana geldi.

Grup üyeleri adına açıklama yapan İHH Üniversitesi Genç Sorumlusu Ali Atan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2016’dan bu yana 1 ila 3 milyon Uygur’un özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını savundu.

Uygurların en temel insan haklarının ellerinden alındığını ve toplu cezalandırmalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Atan, “Çin’in terörle mücadelesi ve güvenlik merkezli politikaları Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden sıyrılmış makul vatandaşlara dönüştürecektir. ve dini inançları olan ve disiplin cezası alan kişilerdir” dedi. Bir mühendislik projesi olarak görülmeli. Bugün geldiğimiz noktada Uygur bölgesinde Uygur dili tüm eğitim kurumlarından kaldırılmış, din eğitimi ve öğretimi yasaklanmıştır.”

Atan, hiçbir hak ihlaline karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini ve mazlumların yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Alanya’da sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar Hacı Memişler Camii önünde bir araya geldi. Ellerinde çeşitli afiş ve pankartlar taşıyan grup üyeleri, “Müslüman kardeşinize uyum içinde sahip çıkın” sloganları attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu