Haber

Denizler birçok ilde anıldı: Antiemperyalist mücadele sürüyor

Emek Partisi İzmir İl Örgütü ve Emek Gençliği, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 52’inci yılında konser düzenledi. Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan konserde Kardeş Türküler ve Grup Yeldeğirmeni sahne aldı.

Evrensel’de yer alan habere göre, anma konserine 10 Ekim’de hayatını kaybeden Mesut Mak ve Dilan Sarıkaya’nın aileleri, SES 1 ve 2 No’lu Şube Yönetimi, BES İzmir Şube Yönetimi, Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Yönetimi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Sağlık İş sendikası Genel Sekreteri ile İzmir Şube Başkanı ve Yöneticileri, Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı, BES Genel Merkez ve Şube Yöneticileri, TGS Şube Başkanı ve Yöneticileri, TİP İl Yöneticileri, İzmir Büyükşehir Belediye İşçileri, sendikalaşma mücadelesi veren IFFCO işçileri, Eğitim Sen 1, 4, 5 ve 6 No’lu Şube Yöneticileri, TYS İzmir Temsilcisi, BEKEV, CHP Aliağa Meclis Üyesi, Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, Demokratik Alevi Örgütleri, BORKAD, Foça Dem Parti Üyeleri, Yapı Yol Sen yöneticileri katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye İşçileri, ‘Yusuf, Hüseyin, Deniz İş, Ekmek, Özgürlük Mücadelemizde Yaşıyor’ pankartıyla ve sloganlarla alana giriş yaptı. Sendikalaşma mücadelesi veren IFFCO işçileri ise ‘Atılan İşçiler Geri Alınsın’ pankartıyla girdi.

Anma etkinliğinde, ‘Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz’, ‘İş, Ekmek, Özgürlük’, ‘Denizlerden Erdal’a gençlik emeğin saflarında’ sloganları atıldı.

Saygı duruşunun ardından Emek Gençliği adına konuşan İl Gençlik Yöneticisi Deniz Gökmen, 68 hareketinin önderlerinin bağımsız ve demokratik bir ülke için canı pahasına mücadeleyi sonuna kadar sürdürdüğünü dile getirdi.

Gökmen bu gün de kapitalist-emperyalist sistemin savaş politikalarının tüm gençlik kesimleri için geleceksizlik ve yıkımdan başka bir şey vaat etmediğini söyledi. Türkiye gençliğinin de bu politikaların etkisinde eğitim, çalışma ve yaşam koşullarının her gün daha kötüye gittiğini belirten Gökmen, “MESEM’lerde iş cinayetlerine kurban giden genç işçiler sömürü politikalarının geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Sistemin çarklarına hapsedilmek istenen gençlik bu politikaları reddediyor. ODTÜ’de Boğaziçi’nde Hacettepe’de gençler hakları ve talepleri için mücadeleyi sürdürmeye genişletmeye devam ediyor” dedi.

Filistin halkının katledilmesine karşı gençliğin tarafını dayanışmayla, barış ve özgürlük mücadelesinin içinde yer alarak göstermeye çalıştığını söyleyen Gökmen, “Bugün kendilerini anmak için burada toplandığımız Denizler, bu sisteme karşı en ön saflarda mücadele etmiş bir an olsun bile mücadeleden geri durmamışlardır. Bugün ki iktidarın temsilcileri 6. Filoya secde ederken, NATO askerleri ve üslerinin ülkemizden defedilmesi için mücadele etmişler, 6. Filoyu denize dökmüşlerdir. Bugün hamaset dolu söylemlerle Filistin halkının yanında olduklarını iddia edenlerin karşısında Denizler, Filistin halkıyla dayanışmış, Siyonist İsrail devletine karşı mücadele etmişlerdir” dedi.

Son olarak Gökmen, “Bugün Denizlerden devraldığımız devrim ve sosyalizm bayrağı ülkenin dört bir yanında Emek Gençliği üyelerinin ellerinde. Denizlerin karşısında mücadele ettiği bu köhnemiş sistemi yıkmak, ülkenin başındaki ikiyüzlü işbirlikçileri defetmek en acil görevimizdir.Buradan tekrar yineliyoruz. Denizlerin Yolunda Filistin’in Yanındayız” diyerek sözlerini bitirdi.

Grup Yeldeğirmeni’nin ardından konuşmasını yapan Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, 12 Mart faşist cuntasının Denizleri katlettiğini dile getirerek, “Ama şunu bilmiyorlardı bütün nehirler denizlere akar, bütün sokaklar denizlere çıkar. Denizler antiemperyalist mücadelenin mihenk taşıdır” dedi. Bugün ülkeyi yönetenlerin, saray rejiminin emperyalistlerle iş birliği içerisinde olduğunu belirten Aslan, “İşte Filistin’de görüyoruz. Filistin halkı katledilirken, kadınlar, çocuklar katledilirken Türkiye, İsrail’le ticari ilişkilerini kesmedi. Son 10 gündür diyorlar ki biz artık İsrail’le ticaret yapmayacağız. Hani Filistin halkıyla beraberdiniz, hani Filistin halkını destekliyordunuz? Ama biz biliyoruz ki bunların antiemperyalist tutumları sahtedir, ikiyüzlüdür. Bundan yıllar önce Denizler 6. Filo’yu denize dökerken bugünkü saray iktidarı ve onların temsilcileri 6. Filo’ya secde ediyorlardı. Bunların antiemperyalistliği, Filistin halkıyla dayanışması sahtedir” dedi.

Aslan, “Bugün ülkemizde tek adamın saray rejiminin 12. Kalkınma planı halkımıza, yoksulluk, işsizlik, zam ve iş cinayetlerini dayatıyor. Çocukların MESEM’lerde katledilmesini dayatıyor. Acı reçeteyi, kemer sıkmayı dayatıyorlar. Emperyalistlerin kasaları dolsun diye yoksulluk dayatıyorlar. Biz bu sermaye iktidarına, sermaye düzenine karşı işçi sınıfının birleşik mücadelesini örgütleyerek onlara dur diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa tartışmalarına yönelik ise Aslan, “22 yıldır bu ülkeyi yönetenler sanki akıllarına yeni gelmiş gibi yeni anayasa yapacağız diyorlar. Bu faşist cuntanın anayasasının hemen hemen bütün maddeleri zaten değişti. Bugün bu maddeler uymadığınız maddeler. Bu sermaye devletinin Türkiye halkına zulümden, baskıdan başka verecek bir şeyi kalmamıştır. Halkın anayasasını özgürlük mücadelesi verenler birlikte yapacaktır, o halkın anayasası olacaktır” dedi.

Aslan, “Bugün Türkiye’de işçi sınıfının sendikal hak ve özgürlüklerini kullanmaya dönük her hamlesinde işten atmalar, sömürü koşullarından kaynaklı iş cinayetleri yaşanıyor. Uluslararası tekeller Türkiye’nin her tarafından maden ve altın arama şirketleri ile uluslararası tekellere peşkeş çekiliyor. Bunun en son örneğini İliç’te yaşadık” diye konuştu.

Aslan son olarak, “Türkiye’de demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, insanca çalışma ve insanca yaşamayı kazanmak ve işçi sınıfının sömürüsüz baskısız bir ortamda hayatını sürdüreceği bir düzeni kurmak için her gün yeniden mücadele edeceğiz. Biz kapitalizmin, emperyalizmin burçlarına devrim ve sosyalizmin bayrağını dikene kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AYVALIK’TA SABAH 05.30’DA ANILDI

Ayvalık’ta anma töreni düzenlendi.

Ayvalık Demokrasi Platformu bileşenleri 52 yıl önce 6 Mayıs sabahı idam edilen 68 gençliğinin devrimci önderi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının gelip denize girdiği yer olan Çamlık koyunda sabah saat 5.30’da andı. Anmaya CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ile Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri Onur Satıcı ve Hasan Ateş katıldı.

Saygı duruşu sonrası yapılan konuşmada; “Deniz ve arkadaşları 1967 yılında bölgemize gelmiş, Zeytin köylüsü, zeytin üreticilerinin örgütleme çalışmalarını yapmıştır. Bulunduğumuz bu koyda denize girip yüzen Deniz buradan babası Cemil Gezmiş’e bir kartpostal yollamıştır. Bu kartta “ Bu sabah Ayvalığa geldik. Aklın alamayacağı kadar güzel bir yer. Denize girdik” Deniz Gezmiş yazmıştır. Denizin abisi Bora bu kartın orjinalini Ayvalık Belediyesine getirip hediye etmiştir. Ayvalık belediyemiz burada inşa ettiği sosyal tesisin girişinde bu kartın büyütülmüş bir kopyasını sergilemektedir” denildi.

Konuşmalar sonrası katılımcılar getirdikleri kızıl gülleri, karanfilleri Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının denize girip yüzdükleri yerde denize attı. Anma sonrası Çamlık Koyu girişine giden Ayvalık Demokrasi Platformu bileşenleri buraya Deniz Gezmiş Koyu tabelasını dikti. Burada yapılan konuşmada ; “Bizler Son 11 yıldır her 6 mayıs sabahında saat 5.30 da bu koyda Denizleri anıyoruz. Bu yıl aldığımız karar gereği bu koyun adının Deniz Gezmiş Koyu olmasını istiyoruz. Artık Deniz ve yoldaşları bir tabu değil ülkemizin birçok yerinde Deniz Gezmiş parkları, Üç fidan parkları, caddeleri sokakları var. Bizler Ayvalık yerel yönetiminden bu talebimizi meclisinde görüşerek karara bağlamasını ve bu koyun adının Deniz Gezmiş Koyu olmasını istiyoruz. Bu talebimizin bir nişanı olarak hazırladığımız bu tabelayı koyun girişine çakıyoruz diyen katılımcılar yanlarında getirdikleri tabelayı koyun girişine çaktılar”

DENİZLER ORDU’DA ANILDI

Denizler Ordu’da anıldı.

Emek Partisi Ordu İl Örgütü 6 Mayıs’ta idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anma etkinliği yaptı.

Parti binasında yapılan etkinlikte konuşan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, “Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Filistin’de Siyonist İsrail’e karşı mücadelesi bugün Filistin halkının soykırıma uğraması karşısındaki duruşumuzun göstergesi olurken ABD emperyalistlerinin 6 Filo askerlerini denize dökmeleri emperyalizme karşı nasıl bir tutum alacağımızın da göstergesi olmaktadır” dedi.

Parti binasında yapılan etkinlikte Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına ait belgesel gösterimi sonrası 68 hareketinin günümüze yansımaları üzerine değerlendirmeler yapıldı.

İdam sehpasındaki haykırışların güncelliğini koruduğunu vurgulayan Uzun, “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam sehpasında haykırdıkları sözler güncelliğini koruyor. Sömürünün, açlık ve yoksulluğun artığı günümüzde işçi ve emekçilerin mücadelesini, Kürt sorununun devam etmesi ve Türk-Kürt emekçilerin birlikte mücadelesini, emperyalizme karşı mücadelelerini miras olarak devraldık. Filistin halkının soykırıma uğraması da devam ediyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Siyonist İsrail’e karşı Filistin halkının bağımsızlık mücadelelerine fiili olarak katılıp destek oldular. Bu mirası da devraldık. Ortadoğu halklarının kardeşliği, emperyalizme karşı mücadele de enternasyonalist birliğimiz devam edecektir” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu