Haber

Ekonomi Uzmanları, Çin’in Büyümesi ve Küresel Ekonomiye Katkısı Konusunda İyimser

PEKİN, 19 Şubat (Xinhua) — Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ekonomiUzmanlar, Çin’in 2023 ekonomik büyüme görünümü konusunda iyimser olduklarını ve Çin’in bu yıl da en güçlü büyümeye sahip ana ülkelerden biri olmaya devam edeceğini söyledi.

Dünya Ekonomik Görünüm Raporunu güncelleyen IMF, Çin ekonomisinin 2023 yılında yüzde 5,2 büyüyeceğini öngörüyor. Bu, Ekim 2022 tahmininin 0,8 puan üzerinde. Öte yandan Çin’in ekonomik büyümesinin gelecek yıl yüzde 4,5’e ulaşması bekleniyor.

IMF Çin Masası Başkanı Steven Barnett, dünya ekonomisinin durumunun ele alındığı bir seminerde yaptığı açılış konuşmasında, Çin’in bu yıl en güçlü büyümeye sahip ana ülkelerden biri olmaya devam edeceğini ve küresel ekonomik büyümeye katkısının 2015 yılında artacağını söyledi. yüzde 30 düzeyinde.

Seminer, IMF Çin Ofisi ve Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin (CASS) Dünya Ekonomisi ve Siyaseti Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Çin ekonomisinin büyüme tahminini yükselten IMF ise 2023 yılı küresel büyüme görünümünü yüzde 2,9 olarak güncelledi. Bu oran, 2022’de kaydedilen yüzde 3,4’lük büyüme oranının altında.

IMF yetkilisine göre, bu arka plana rağmen, Çin ekonomisinin olağanüstü performansı küresel ekonomik büyüme beklentilerinin iyileşmesine yardımcı olacak.

IMF Çin Masası Başkan Yardımcısı Li Xin, Çin’in salgın sınırlama politikalarını optimize edip ayarladıkça, ulaşım, tüketim mallarının toplam perakende satışları ve imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) gibi göstergelerin iyileşerek piyasa iyimserliğini artırdığını söyledi. Bu faktörler, IMF’yi Çin için 2023 ekonomik büyüme tahminini yükseltmeye sevk etti.

Veriler, 2020’den 2022’ye kadar Çin ekonomisinin yıllık ortalama yüzde 4,5 büyüdüğünü ve diğer büyük ekonomilerden daha yüksek olan yüzde 1,8’lik dünya ortalamasını aştığını gösterdi.

haber-geyve.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu