Haber

Emekli ABD’li yarbay: Ukrayna’ya tedarik edilecek tüm F-16’lar imha edilecek

ABD’li savunma uzmanı Emekli Yarbay Daniel L.DavisYouTube kanalında Rusya’nın güçlü bir hava savunma sistemine sahip olduğunu, dolayısıyla Ukrayna’ya tedarik edilecek tüm F-16 savaş uçaklarının imha edileceğini söyledi.

davis, “ Rusya güçlü bir hava savunma sistemine sahip, Ukrayna hava savunma sistemine göre çok katmanlı, çok etkili ve modern. Ayrıca bizim (ABD) sistemimizden daha gelişmiştir. Batı’da ve NATO’da, Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışma yaşanması durumunda Rus hava savunma sistemleri ve Su-35 savaş uçaklarının F-16’lar için büyük bir tehdit oluşturacağı yönünde uzun süredir endişeler mevcuttu.” söz konusu.

davisUkrayna’ya tedarik edilecek F-16’ların oldukça eski olduğunu ve Ukrayna pilotlarının eğitiminin uzun zaman alacağına dikkat çekerek, F-16’ların teslimatının Ukrayna silahlı kuvvetlerinin savaş alanındaki durumunu değiştirmeyeceğini vurguladı.

Hollanda ve Danimarka, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarikini kabul eden ilk ülkeler oldu. Beyaz Saray, pilotların eğitimi tamamlandıktan sonra Ukrayna’nın üçüncü ülkelerden savaş uçağı satın alacağını doğrulamıştı.

Hollanda Savunma Bakanı Kaisa OllongrenUkraynalı pilotların eğitimi için Romanya’ya 12-18 savaş uçağı gönderileceğini, ilk F-16’ların ise 2024 yılında Kiev’e teslim edileceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey ŞoyguHava savunma sistemlerinin yaklaşık 20 gün içinde Kiev’e tedarik edilmesi planlanan tüm F-16 savaş uçaklarını imha edebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu