Teknoloji

Emma Watson ve Scarlett Johansson’ın seksi deepfake videoları tartışmalara yol açtı

AI, günlük hayatımızda giderek daha büyük bir rol oynamaya devam ederken, kendi sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu hafta, Hepsinde Emma Watson ve Scarlett Johansson gibi yüzlerin yer aldığı yüzlerce derin sahte video, FaceMega adlı yapay zeka derin sahte uygulamasının reklam kampanyasının bir parçası olarak Facebook ve Instagram’da yayınlandı.

İlk olarak NBC News tarafından duyurulan haberde, Facebook ve Instagram’da 200’den fazla görselin yayınlandığı bildirildi. 127’de Watson ve 74’te Johansson’ın yer aldığı tüm reklamlarda, aktrisler ” kışkırtıcı” davaları ve müstehcen temalarlaŞekillere benziyordu.

Görünüşe göre, kampanya bir FaceMega reklamıydı ve kullanıcıların bir videodaki birinin yüzünü uygulamaya yüklenen fotoğraflarla değiştirmesine haftada 8 ABD doları karşılığında izin veriyor. FaceMega bir süredir Apple App Store’dan kaldırılmış gibi görünüyor, ancak, yayınlandığı sırada Google Play Store’da hâlâ mevcuttu.

Videolardan birinin ekran görüntüsünü Twitter’a yükleyen Lauren Barton, NBC News ile yaptığı görüşmede bu uygulamanın zorbalığa uğrayan öğrenciler gibi gençler üzerinde kullanılabileceğini ve durumu çok daha kötü hale getirebileceğini belirtti: ” Birinin hayatını mahvedebilir. İş yerinde sorun yaşayabilirler. Ve bunu yapmak son derece kolay ve ücretsizdir. Tek yapmam gereken yüzümün bir resmini yüklemekti ve 50 ücretsiz şablona erişimim oldu.

Uygulamanın kendi Kuralları ve Koşulları aldatıcı hareket etmek veya herhangi bir kişi veya varlığın kimliğine bürünmek.İzin verilmediğini söylese de yayınlanan reklamlar bu kurallara aykırı görünüyor.

NBC News, kampanyanın Çinli ana şirketidir. Harika paylaşımsahibi olduğu uygulama geliştiricisi Ufoto Sınırlı‘dan geldiğini söylüyor.

haber-karakoyunlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu