Haber

İran Başkanı Alıcı ve Irak Başbakanı Sudani Gazze’deki saldırıları kınadı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani ile görüştü. Reisi, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Gazze’deki bombardımanın, soykırımın ve çocuk cinayetlerinin bir an önce durdurulması ve ateşkes sağlanması gerektiğine inanıyoruz.”

Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani, dün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile başkent Bağdat’ta yaptığı görüşmenin ardından resmi temaslarda bulunmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a geldi. Resmi törenle karşılanan Sudani, başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular ve Filistin sorunu ele alındı. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Reisi, “Filistin meselesinde her iki ülkenin tutumu aynıdır. Gazze’deki bombardımanların, soykırımın ve çocuk cinayetlerinin bir an önce durdurulması ve ateşkes sağlanması gerektiğine inanıyoruz.” kurulmalıdır.” ABD’nin İsrail’e yaptığı yardıma ilişkin açıklama yapan Reisi, “Maalesef ABD, Filistin halkına yönelik cinayet ve vahşi eylemler için Siyonist rejime silah, istihbarat ve mali yardım sağlıyor. Yardım, bu rejimi Gazze halkını öldürmeye daha da teşvik ediyor.” ” kullanılmış.

“Siyonist rejim çocuk cinayeti ve soykırım yapıyor”

ABD’nin Gazze’ye yardım ettiği tezinin tamamen asılsız olduğunu belirten Reisi, “Bu iddia ABD’nin eylemleriyle bağdaşmıyor. Ancak pratikte BM’nin Siyonist İsrail’in elini güçlendirme önerilerinin veto edildiğini görüyoruz.” Bu cinayetlerin ABD ve rejim destekçileri tarafından işlendiğini görüyoruz ve “Onların tüm savaş suçlarına ortak olduklarına inanıyoruz” diyen Reisi, “Bugün Siyonist rejim, ABD’nin desteğiyle ve Avrupa’nın bazı ülkeleri korkunç bir insanlık suçu olan çocuk cinayeti ve soykırımı gerçekleştiriyor.”

“Siyonist rejim çöktü”

İsrail’e yönelik sert eleştirilerini sürdüren Reisi, “Gerçek şu ki, Siyonist rejime karşı verilen mücadele ve direniş sonucunda bu rejimin yenilgiye uğramasının ardından Siyonist rejim çöktü. ABD, İsrail’i yaşatmaya çalışıyor. Şu anda, Bütün dünya Filistin milletinin kazandığını, sivilleri görüyor, kadınları, çocukları ve evleri hedef alan İsrail rejiminin kaybettiğini düşünüyor, Siyonist İsrail rejiminin insanlığa karşı yaptığı savaş hatalarının telafisi yok. Siyonist rejim ve ABD yönetiminin Gazze’nin masum, ezilen ve güçlü insanlarını katletmesini önlemek için İslam ülkeleri, bölgesel ve uluslararası ülkeler düzeyinde adımlar atılabilir. “Adımımı destekliyoruz” dedi.

“Uluslararası toplum üzerine düşeni yapmadı”

Irak Başbakanı Sudani, İran Cumhurbaşkanı ile Filistin meselesini görüştüklerini belirterek, Bağdat yönetiminin, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini desteklediğini söyledi. Sudani, “Bugün Gazze’de yaşananları sadece 7 Ekim’e bağlayamayız. İsrail rejiminin Filistinlilere yönelik savaş suçları yıllardır devam ediyor.”

ABD’yi hedef alan Sudani, Washington yönetiminin ılımlılık çağrılarını eleştirerek, “Savaşın genişleyip genişlemeyeceğine karar verecek olanlar Gazze’de savaş suçu işleyenlerdir. Savaşın kızışmasını istemeyenler Siyonist İsraillilere baskı yapmalıdır” dedi. Rejimin savaş suçlarını durdurması gerekiyor. İran ve Irak gibi Gazze’ye yönelik saldırılar da durdurulmalı.” “Bize etkili olabilecek ülkelerle temas halindeyiz. Şu ana kadar uluslararası toplum ve uluslararası kurumlar üzerine düşeni yapmakta yetersiz kaldı” dedi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu