Haber

İran, G7’nin Tahran’a yönelik suçlamalarını reddetti

TAHRAN, 20 Nisan (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanlığı, G7 ülkeleri tarafından yayınlanan bir bildiride Tahran’a yönelik suçlamaları “asılsız ve işgüzarlık” olarak nitelendirerek reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı, Japonya’daki G7 dışişleri bakanları tarafından yayınlanan, küme üyelerinin İran’ın bölgedeki “istikrarsızlaştırma faaliyetleri” ve Rusya’ya silah transferinden duyduğu endişeyi dile getirerek, Tahran’ın nükleer silahların yayılmasını önleme konusundaki yasal yükümlülüklerine ve siyasi taahhütlerine bu açıklamayı ekledi. Salı günü. taahhütlerini yerine getirmeye davet eden bir açıklamaya yanıt olarak bunu yaptı.

Bakanlık Çarşamba günü yaptığı açıklamada, G7 açıklamasının bölgesel ve uluslararası barış, istikrar ve güvenliği tehlikeye atan ve kümelerinin iradesini bağımsız devletlere, çok taraflı devletlere “dayatmayı” teklif eden Batılı ülkelerin “tek taraflı yaklaşımı” ile paralel olduğunu söyledi. ve işbirliğine dayalı uluslararası çerçeveler. söylenmiş.

Açıklamada, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması (NPT) ve kapsamlı koruma anlaşması çerçevesinde “yapıcı ve teknik” işbirliğini ve etkileşimini sürdürmeye “kararlı” olduğu vurgulandı.

İran’ın Ukrayna’daki ihtilafın başlangıcından bu yana savaşı hiçbir krize çözüm olarak görmediğini açıkladığını belirten bakanlık, Tahran’ın Ukrayna’da acil ateşkese ihtiyaç duyulduğunu ve aradaki farklılıkların çözülmesi gerektiğini vurguladı. siyasi müzakereler yoluyla iki savaşan taraf.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu