Haber

İran’da protestolardaki resmi can kaybı 300’ü aştı

İran’da Jina Mahsa Amini’nin Eylül ayında ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan ve ülke geneline yayılanprotesto şovlarında hayatını kaybedenlerin sayısı resmi bilgilere nazaran de 300’ü aştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, “Bu hanımefendinin ölümünden ülkedeki herkes etkilendi. Güncel verilere sahip değilim ama bu olaydan beri belki de 300’den fazla şehidimiz, can kaybımız var” dedi. Hacızade, bu şahısların birçoklarının da protestolarla ilgisi olmayan İranlılar olduğunu tez etti. Açıklamaları Mehr haber ajansı tarafından duyurulan Hacızade, hayatını kaybedenler ortasında çocukların da bulunduğunu vurguladı.

İranlı komutanın verdiği sayı, şovlardaki çatışmalarda ölen polis, asker ve milisleri de kapsıyor.


Fotoğraf: UGC

Hacızade’nin açıkladığı ölü sayısı, “İran’daki protestoların bastırılması” sırasında en az 416 kişinin öldüğünü bildiren Oslo merkezli İran İnsan Hakları grubunun paylaştığı sayıya en yakın resmi veri olarak kayıtlara geçti.

İran İnsan Hakları, açıkladığı sayının Amini protestolarıyla bağlantılı şiddet olaylarında ölen ve ülkenin güneyindeki Sistan-Beluçistan eyaletindeki iktidar karşıtı gösterilerde hayatını kaybeden kişileri de kapsadığını belirtmişti.

ABD merkezli “İran’daki İnsan Hakları Aktivistleri” adlı grup ise Amini’nin mevti sonrası başlayan protestolarda şu ana kadar 451 gösterici ve 60 güvenlik gücünün hayatını kaybettiğini, 18 binden fazla kişinin de gözaltına alındığını tabir ediyor.

DW,AFP,AP/CÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu