Haber

İsrail Savunma Bakanı, Hamas’ın elinde bulunan İsrailli tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaşma yapabileceklerini açıkladı

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Hamas’ın elinde bulunan İsrailli tutukluların serbest bırakılması konusunda “anlaşma yapabileceklerini” belirtti.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre Galant, esir aileleriyle görüştü.

“Bu savaşta kolluk kuvvetleri yalnızca iki şeyle ilgileniyor: Hamas’ın yenilgisi ve mahkumların geri dönüşü.” Galant, esirleri her türlü yöntemle kurtarmaya kararlı olduklarını, bunun bir anlaşma ya da operasyon yoluyla olabileceğini söyledi.

Hamas’ı uzun yıllardır tanıdığını ve ona karşı ancak askeri baskı uygulayarak mücadele edebileceklerini bildiğini belirten Galant, “Savaş için bir takvimimiz yok. Tutsaklar serbest bırakılıncaya kadar devam edeceğiz.” dedi.

Galant, bu açıklamasıyla ilk kez Hamas’ın elinde bulunan tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaşma yapılması ihtimalinden bahsetti.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki İsrailli mahkumlar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in işgal ve ihlallerine tepki” gerekçesiyle kapsamlı bir baskın düzenleyerek çok sayıda İsrailliyi esir alarak Gazze’ye götürdü.

İsrail ordusu, yoğun saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde yaklaşık 240 İsrailli esirin bulunduğunu belirtti.

Tel Aviv hükümeti, İsrail’de geniş çapta tartışılan, tüm tutsak ve tutukluların serbest bırakılması ve Hamas’la insani ateşkes yapılması yönündeki karşılıklı teklife kesin bir şekilde karşı çıkmıştı. İsrail hükümeti, İsrailli mahkumların tutulduğu Gazze’de ateşkes davetlerini de reddetti.

İsrailli tutukluların serbest bırakılması kuralıyla çatışmanın insani açıdan durdurulmasını kabul edebileceğini açıklayan Tel Aviv hükümeti, Gazze Şeridi’ndeki yoğun bombardımanını sürdürüyor.

Kassam Tugayları, İsrail ordusunun yoğun bombardımanında ellerinde bulunan yaklaşık 60 esirin öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail’de farklı gruplar, özellikle de esirlerin yakınları, her iki tarafın da tüm esir ve tutukluların karşılıklı olarak serbest bırakılması önerisini destekliyor.

kucukcekmece-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu