Haber

Kırgızistan eski vatandaşlarına ‘Meken Kart’ verecek

Kırgızistan Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı, yabancı bir ülkenin vatandaşlığını kazanmış eski vatandaşlara bir dizi hak içeren “Meken Kart” (Anavatan Kartı) verecek.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, doğumdan itibaren Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak daha sonra yasal olarak vatandaşlıktan çıkan kişiler, çocukları ve torunlarına 10 yıl gecikmeli olarak Meken Kart verilecek.

Meken Card sahibi olan kişiler, ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 gün içinde Kırgızistan’ı vizesiz, transit, giriş çıkış, ikamet, kayıt olmaksızın ziyaret etme, çalışma, sağlık ve eğitim hizmetlerinden eşit şartlarda yararlanma hakkına sahip olacak.

Yabancı uyruklu eski vatandaşlar, gerekli şartları sağlamaları kaydıyla yurt içindeki Topluma Hizmet Merkezlerinden veya yurt dışındaki dış temsilciliklerden 13 Mart prestijiyle başvuruda bulunarak Meken Kart alabilecekler.

Kırgızistan’ın sınır komşuları Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları Meken Kart uygulaması dışındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu