Ekonomi

Kozmetik sektörünün paydaşları Ege’de buluştu

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde “7. Ege Kozmetik Günleri” düzenlendi

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Kolu Kozmetoloji Bilim Kolu tarafından “7. Ege Kozmetik Günleri” düzenlendi. Aktiflik, EÜ Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda “Yeni Güzellik Kavramı: Akılcı Kozmetik Kullanımı” temasıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğe; EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, Majistral Eczacıları Derneği Lideri Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan, Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Aslan, İzmir Eczacı Odası Saymanı Adem Kaya, Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Kolu ve Kozmetoloji Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Özgen Özer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Gürer Orhan, “Böyle bir aktifliğe konut sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz etkinliğimizle ilgili geçtiğimiz yıllarda da çok hoş geri bildirimler aldık. Burada alınan eğitimlerin yarar sağladığını duyuyoruz. Biz, akredite bir üniversiteyiz ve akredite bir Eczacılık Fakültesiyiz. Eğitim programlarımız ikili akredite durumda. Araştırma geliştirme alanında da hocalarımız, üniversitemizin önde gelen kümelerinde yer alıyor. Hem kamuya, hem dala hem de öğrencilere bu türlü bir aktiflikle eğitim verilecek olması da değerli bir topluma hizmet faaliyeti. Üniversiteler için toplumla iç içe olmak ve bilgi birikimini topluma aktarabilmek çok kıymetli. Başta hocalarımız olmak üzere etkinliğime katılan destekleyen tüm kuruluşlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kozmetik ürünler duyulara hitap eder”

Majistral Eczacıları Derneği Lideri Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan, “Kozmetik eser deyince hepimizin aklına daha hoş görünmek ve toplumsal hayatta fark edilir olmak gelir. Bu durum da kendimize öz inanç duymamıza ve âlâ hissetmemize neden olur. Hasebiyle kozmetik eserler, duyularınıza hitap eder. Günümüzde kozmetik eserlerin ilaçlardan daha fazla tüketilir hale geldiğini görmekteyiz. Eczacılar da ilaç kullanımının yanı sıra kozmetik eserler hakkında da geniş bilgiye sahip olmalıdır. Eczacılar, kozmetik alanda çıkan her türlü yayını yakından takip etmelidir” dedi.

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Kolu ve Kozmetoloji Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Özgen Özer ise, “Bu toplantının amacı eğitimdir. Öğrenmek ve öğretmek amaçlı bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Önemli paydaşlar olarak bir aradayız. Biz, bölüm olarak en fazla lisans öğrencisiyle proje yapmakta olan ve en fazla lisansüstü öğrencisi olan anabilim dalıyız. 70’e yakın lisansüstü öğrencimiz var. Üniversite-sanayi iş birliğini çok önemseyen bir bölümüz” diye konuştu.

“Kozmetik bilimi insanlık tarihi kadar eski”

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Aslan, “ Kozmetik bilimi, insanlık tarihi kadar eski bir bilim dalıdır. Bugün, bir dünyada yaşayıp bir buçuk dünya tüketiyoruz. Bizler de iklim ve çevre konusunda duyarlı eczacılar olmak zorundayız. Kullanılan kozmetik ürünlerin de tekrar geri dönüşümünü sağlamak adına çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.

İzmir Eczacı Odası Saymanı Adem Kaya ise “ İzmir Eczacı Odası olarak meslek içi eğitimlere çok önem veriyoruz. Türkiye’nin en çok meslek içi eğitim yapan eczacı odasıyız. EÜ Eczacılık Fakültesi ile iş birliği içerisinde pek çok eğitim yaptık. Kozmetikler eczacılık için çok değerli. Ancak bu ürünlerin kontrolsüz şekilde değişik yerlerde satışlarının olması da büyük bir dezavantaj. Ben, bugün burada olan meslektaşlarıma ve katılımcılara mesleğimize kattıkları değer için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İki gün boyunca devam eden “7. Ege Kozmetik Günleri” kapsamında alanında uzman konuşmacılar çeşitli sunumlar yaptı. Sıhhat Bakanlığı TİTCK Kozmetik Eserler Daire Başkanlığından Zehra Civelek, “Kozmetikte Güncel Durumlar”, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan H Gökçe “Sürdürülebilir Kozmetikler: Üretim ve Tüketim Perspektifi”, Majistral Eczacılar Derneği Lideri Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan “Günümüzde Majistral Kozmetikler” hakkında iştirakçileri bilgilendirdi.

Etkinlik boyunca çeşitli kozmetik firmaları stantlar açarak eserlerini tanıttılar. Aktiflik sonunda iştirakçilere katkılarından ötürü “Teşekkür Belgesi” verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu