Ekonomi

Lexicon olumlu sotagliflozin deneme sonuçları bildirdi

THE WOODLANDS, Texas – Lexicon Pharmaceuticals, Inc. (NASDAQ:LXRX), sotagliflozinin tip 1 diyabet ve kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalara fayda sağlayabileceğini gösteren inTandem3 Faz 3 çalışmasının post hoc analizinden elde edilen bulguları açıkladı. Geçtiğimiz hafta İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen 17. Uluslararası İleri Diyabet Teknolojileri ve Tedavileri Konferansında sunulan analiz, sotagliflozinin glisemik kontrolü iyileştirdiğini, vücut ağırlığını azalttığını ve güvenlikten ödün vermeden sistolik kan basıncını düşürdüğünü gösterdi.

Çalışmada, insülin tedavisinin yanı sıra günde 400 mg sotagliflozin verilen tip 1 diyabetli ve KBH’li 228 katılımcıdan oluşan bir alt grup yer almıştır. Sonuçlar plasebo grubuyla karşılaştırılmış ve A1C seviyeleri, vücut ağırlığı ve sistolik kan basıncında benzer azalmalar olduğu görülmüştür. Ek olarak, ciddi hipoglisemi riskleri KBH alt grubu ve toplam kohort arasında karşılaştırılabilirdi.

Toronto Üniversitesi’nden ve çalışmaya katkıda bulunan yazarlardan David Z.I. Cherney, M.D., Ph.D., bu bulguların tip 1 diyabet ve KBH hastaları için önemini vurgulamıştır. Lexicon’un kıdemli başkan yardımcısı ve baş tıbbi sorumlusu Craig Granowitz, M.D., Ph.D., sotagliflozinin bu hasta grubu için yeni bir tedavi seçeneği olma potansiyeli konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Lexicon Pharmaceuticals, Genome5000™ programı aracılığıyla tanımlanan proteinleri hedefleyen ilaçların geliştirilmesine odaklanmaktadır. Şirket çok sayıda ilacı başarıyla pazara sunmuştur ve çeşitli geliştirme aşamalarında çeşitli ilaç adaylarına sahiptir.

Şirket, deneme verilerinin gücüne dayanarak, tip 1 diyabet ve KBH olan kişiler için insülin tedavisine ek olarak sotagliflozin için Yeni İlaç Başvurusunu yeniden sunmayı planlamaktadır. Bu analiz, Lexicon’un diyabet ve metabolizma tedavilerinde devam eden araştırma ve geliştirme çabalarının bir parçasıdır.

Sağlanan bilgiler Lexicon Pharmaceuticals tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu