Haber

Mısır, İsrail Aşırı Sağcı Bakanın Mescid-i Aksa Ziyaretini Kınadı

KAHİRE, 22 Mayıs (Xinhua) — Mısır, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in İsrail-Filistin çatışmasının sıcak noktalarından biri olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa yerleşkesini ziyaret etmesini kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, “Böyle provokatif davranışlar, yetkililerin göstermesi gereken bilgelik ve sorumlulukla bağdaşmaz.”

Mısır ayrıca İsrail’in Filistin’in işgal altındaki bölgelerinde gerilimi tırmandıran hareketleri derhal durdurmasını talep etti.

Ben-Gvir, ağır polis ve iç güvenlik teşkilatı Shin Bet eşliğinde, Pazar sabahı erken saatlerde Kudüs’te hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsal olan Mescid-i Aksa’yı ziyaret etti.

İsrailli bakan kampüsü ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bölgede bulunan polis ekiplerine teşekkür etti.

Ziyaret, İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhakını anmak için her yıl on binlerce İsrailli milliyetçi tarafından düzenlenen Bayrak Geçit Töreninden birkaç gün sonra gerçekleşti.

1967 Ortadoğu savaşı sırasında Doğu Kudüs’ün kontrolünü ele geçiren İsrail, uluslararası eleştirilere rağmen bölgeyi işgal etti. Uzun süredir devam eden statüko çerçevesinde, bölge Ürdün Vakfı tarafından denetleniyor ve sadece Müslümanların ibadet etmesine izin veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu