Haber

Ordu’da Bentonit Maden İşletmeciliğine Yönelik Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor

GENÇAĞA KARAFAZLI

Ordu Ulubey ilçesi Sayaca ve Çatallı mahallelerinde kurulacak bentonit madeni işletmesine karşı Sayaca Köyü Çevre Platformu (SAYÇEP) kuran köylüler bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. SAYÇEP Sözcüsü Resul Ses, ikinci bilgilendirme toplantısında; Firmaların ilk etapta küçük bir alandan maden için yer altına indiklerini belirterek, “İlk etapta böyle giriyorlar, ondan önce girdikleri bölgelerde çok küçük noktalardan girdiler ve madenler bu hale geldi. bulunduğu mahalle ve köyleri kapsar.”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) ile geçtiğimiz ay başlayan ve Sayaca Mahallesi’nde düzenlenen halkı bilgilendirme toplantısının ikincisi gerçekleştirildi. Geçen ay Ordu Çevre Derneği’ni temsilen 84 vatandaş ve köylüler, bentonit madeni için “ÇED gerekli değil” kararına Ordu İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. SAYÇEP Sözcüsü Resul Ses, Yeni Sayaca Mahallesi Karı mevkiinde düzenlenen ikinci bilgilendirme toplantısında Ordu Çevre Derneği’ne destek ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“ÜLKENİN HAYATI İÇİN GEREKİRSE EL VERECEĞİZ”

“Vatan ve milletin menfaatine olan her şeyin yanındayız, gerekirse biz de üzerimize düşeni üstleniriz. Biz böyle bir gelenekten geliyoruz. millet yaşasın ki devlet yaşasın millet burada ne kadar yaşayacak Bu madeni kim çıkaracak Çıktıktan sonra artıları ve eksileri ne olacak Bu maden bu köylüye faydalı mı yoksa israf mı olacak Şimdi, bu seviyede, olay artık biraz teknikleşiyor.Bu süreçte burada değiller ama Ordu Çevre Derneği yöneticileri ve avukatları seve seve bize takviye vermek istediklerini açıkladılar.Biz bu ekleri kabul ettik, oturduk konuştuk, Kalabalık bir ortamda herkes soru işaretlerini ortaya koydu ve bize bu işin teknik yönünü ve olası olumsuz durumları anlattılar.

“MAGRO YAPIMI MADENLER MAHALLEYİ VE KÖYLERİ KAPSAR”

Bu olumsuz durumlardan kısaca bahsetmek gerekirse, bu maden yerin 50, 70, 80 metre kısmen 100 metre altına çıkıyor, bu toprağın 100 metre altına indikten sonra adam ‘Ben bir yere gitmem, bu işi yapacağım’ diyor. haftalarca belli bir kısmı. ‘. İlk etapta bu şekilde girdiler ve daha önce girdikleri bölgelerde çok küçük noktalardan girdiler ve irili ufaklı mayınlar bulundukları mahalle ve köyleri kaplamaya başladı.”

Kaynak: ANKA / Güncel

haber-murgul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu