Haber

Rosatom, Sinop’ta kurulacak nükleer santral için de aynı Akkuyu NGS projesini önerdi.

Rusya devlet televizyonu Pervy ChannelRosatom’un Sinop’taki nükleer santral projesine ilişkin teklifini anlatan Likhaçev, ‘a şunları söyledi: “Teknik olarak Akkuyu santralinin ‘kardeşi’ olan dört güç ünitesi olacak”söz konusu.

Potansiyel projenin finansman modeline atıfta bulunulması LikhaçevAkkuyu NGS’de üretilen elektriğin satışından 2020’li yılların ikinci yarısında iyi bir kâr elde edildi. onayBunu beklediklerini ve bu yönde bir karar alınması durumunda bu kaynağı yeni santral inşaatında kullanabileceklerini söyledi.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS, Rosatom tarafından inşa ediliyor. Her biri 1200 MW kapasiteli VVER-1200gelişmiş yazın Rus reaktörlerineSahip olacak 4 güç ünitesinin hepsinden sonra 35 milyar kilovatsaat elektriküretilecek ve böylece Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 10’u karşılanacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinDün Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’Firmayla yaptığı görüşmede ilk güç ünitesinin 2024 yılında devreye alınacağını söyledi.

savsathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu