Ekonomi

Rusya Merkez Bankası: Rublenin Değer Kaybı Finansal İstikrarı Tehdit Etmiyor

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, rubledeki değer kaybının ithalat-ihracat istikrarından kaynaklandığını belirterek, ülkede finansal istikrara yönelik herhangi bir tehlike görmediklerini söyledi.

Zabotkin, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Merkez Bankası’nın iç piyasada döviz alımını durdurma kararı aldığını hatırlatan Zabotkin, “Bu önlemi kullanma deneyimimiz, bunun kur seviyesinde önemli bir etkisinin olmadığını ancak dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. piyasa korkusu.” söz konusu.

Zabotkin, Rus rublesindeki fiyat kaybının ve alınan tedbirlerin söz konusu nedenden dolayı tehlike oluşturmayacağını belirterek, “Hayır, bugün herhangi bir tehlike görmüyoruz. Alımı askıya almanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Zabotkin, Rus rublesindeki değer kaybının ilişkisine ilişkin de, “Döviz kuru dinamiklerine gelince, hala mal ve hizmet ithalat ve ihracatında yaşananların belirleyici olduğuna inanıyoruz.” söz konusu.

Bankanın faiz kararlarının ruble üzerindeki etkisinin azaldığını anlatan Zabotkin, “Faizin bir takım değişkenler üzerindeki etkisi değişti. Bu özellikle ruble kuru ve faizin etkisi ile ilgili. Ruble oranı artık daha dolaylı.” terimleri kullandı.

Rusya Merkez Bankası, 9 Ağustos’ta finansal piyasalardaki dalgalanmayı azaltmak amacıyla iç piyasadan döviz alımını yıl sonuna kadar durdurma kararı alsa da dolar-ruble paritesi ilk kez 99 seviyesinin üzerine çıktı. Mart 2022’den beri.

Uzmanlar, Rusya Merkez Bankası’ndan ek adımlar atılmadığı takdirde yükselen petrol fiyatları nedeniyle Moskova Borsası’na döviz girişi başlamadan önce dolar-ruble paritesinin 100’ü geçebileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu