Haber

Sanayi ve Teknoloji ile Milli Eğitim Bakanlıklarının 2023 bütçeleri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 bütçeleri TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Genel Kurul’da bütçe ile ilgili konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sistemindeki öğrenci sayısına ilişkin herhangi bir veriye dayanmayan bazı kelimelerin kullanıldığını söyledi.

İlkokul nüfusunun 5 milyon 219 bin 459, kayıtlı öğrenci sayısının 5 milyon 200 bin 144, okullulaşma oranının ise yüzde 99,63 olduğunu belirten Özer, ilkokulda sadece 11 bin 654 öğrencinin kayıtsız olduğunu söyledi. Ortaokuldaki 5 milyon 60 bin 300 yaşındaki nüfusun 5 milyon 31 bin 879’unun eğitim sisteminde olduğunu, 28 bin 421 öğrencinin ise okula kayıt olmadığını kaydeden Özer, bu yaştaki okullaşma oranının yüzde 99,44 olduğunu söyledi. Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lise çağında 5 milyon 84 bin 264 nüfus var. Bunun 4 milyon 843 bin 596’sı kayıtlı. 240 bin 668’i kayıt dışı. Okullaşma oranı yüzde 95,06. Dolayısıyla toplam kayıt dışı ilk, orta ve lise lise 280 1.743 1.2 milyon değil 670 bin kız çocuğunun okula ulaşım sorunu herhangi bir veriye dayanmıyor Milli Eğitim Bakanlığı olarak MERNİS sistemini aktif olarak kullanıyoruz. 280 bin 743 öğrencimizi bir formda eğitime dahil etmek ve bir davet merkezi oluşturmak için İçişleri Bakanlığı Ailelere tek tek ulaşarak aileleri eğitime dahil etmeye çalışıyoruz.

“Açık öğretimle ilgili çok fazla spekülasyon var”

Bakan Özer, açık öğretimle ilgili çok spekülasyon yapıldığını belirterek, “Açık ortaokullardaki toplam öğrenci sayısı 142 bin 326. Sadece 7 bin 774 18 yaş altı, kalan 134 bin 552’si ise sınırın üzerinde. 18 yaşında 1 milyon 112 bin 765 lise öğrencisi var. Açık lisede 18 yaşından küçüklerde 232 bin 152, 18 yaşından büyüklerde 880 bin 613. 232 bin 152 kişiden 18 yaşının altında sadece 111 bin 739’u kız.”Tekrarlayan sayılar, bilgiye karşılık gelmeyen ancak yankı odasında sürekli tekrarlanan sayılardır. Yapacak bir şeyimiz yok” dedi.

Tüm dünyanın çocuk işçiliğini önlemek için mesleki eğitimi bir araç olarak kullandığına işaret eden Özer, geçtiğimiz hafta OECD Eğitim Bakanları Zirvesi’nde mesleki eğitimin yaygınlaştırılarak kayıt dışı çocuk işçiliğinin önlenmesinin önlendiğini söyledi. Özer, “Türkiye ile OECD arasında önemli bir boşluk olmadan bu alanda ara verildi. Bir yılda ulaşılan 1 milyon 152 bin çırak ve kalfa sayısının yüzde 81’i aslında 18 yaş üstü. 18’i de temel olarak ortaokuldan sonra zorunlu eğitimde. Personelin nereden geldiği belli değil.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Bakanlığın ücretsiz yemek hizmetini 1,8 milyon kişiye çıkardıklarını belirterek, “2023’teki hedefimiz tüm okul öncesi öğrencilerinin ücretsiz yemek yemesini sağlamak. Ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayımızı artıracağız.” 4 milyona gıda.” söz konusu.

“İlerleme yok, hala ayaktasın”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP’nin “satılan fabrikalar” listesini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Arkadaşlarınız geçen yıl da aynı ruloyu buraya attılar. Bir gelişme yok siz hala sayıyorsunuz. O rulodaki isimlere baktınız mı bilmiyorum. Bir kısmı özel bölümün yatırımları. merhum Ecevit’in IMF komiseri olarak Türkiye’ye getirdiği Kemal Derviş bunlar.Zamanında özelleştirilmesine karar verilen KİT’leri kapatmayacak mısınız?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Togg milli otomobilse sizin için başarı da bizim için yenilgi nasıl olur?” Almanya ve Fransa’dan örnekler verdiğini kaydeden Varank, “Er Bey, Almanya’da ana muhalefet genel liderinin ‘Mercedes üretemezler, insanları kandırıyorlar’ dediğini hiç duydunuz mu? Fransa’da muhalefet milletvekilleri ‘Renault’nun parçaları Türkiye’den geliyor, bu nasıl Fransız arabası’ diyor. Ya da İngiltere’deki solcuların Rolls Roys fabrikasının açılışına ‘Bunlar sağcı dönemde yapıldı, biz o açılışa gitmeyiz’ diye davet edildiğini duydunuz mu? hepinize davetiye gönderdim, kutuplaşmadan bahsediyorsanız keşke o daveti kabul etseydiniz, ‘siz bu projeyi yapamazsınız, bunun yerlisi, millisi ne’ diyorsunuz. Kutuplaştınız dediniz, kutuplaşmadık.

“Siz büyük bir grupsunuz, kendi başkanınıza uymuyorsunuz”

Özel’in çimento üretimiyle ilgili eleştirilerine de değinen Varank, “Hem Kurul’da hem de burada çimento üretimi dedim. Neden biliyor musunuz? Yine CHP’ye ayna tutmak için. Kemal Kılıçdaroğlu, ‘AK Parti iktidarının kurduğu tek fabrika var mı? 20 yılda Şeker fabrikası, çimento fabrikası, süt işleme fabrikası kuruldu mu, var olanların hepsi satıldı’ Aslında vizyonunuz çimento. Bunu söyleyen Başkanınızdır. Siz büyük bir topluluksunuz, kendi Başkanınızın yolundan gitmiyorsunuz.” söz konusu.

Bakan Varank, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın Uzay Ajansı Başdanışmanlığına atanmasına yönelik eleştirilerine, “Sizce NASA’da her çalışan astronot mu? Bir kurumda idari işlerle uğraşan başkaları yok mu? Buradaki danışmanlarınızın hepsi eski milletvekilleri mi?Yani oraya götürülen kişiler idari görevlerle ilgili şeyler yapabiliyorlar.Böyle şakalarla siyaset yapılmaz, biraz ufkunuzu genişletin.” cevabı verdi.

Üniversitelerin bütçelerini kabul etmeleri 1,5 saat sürdü.

Genel Heyette, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve GAP Bölge Kalkınma Müdürlüğü, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma Müdürlüğü Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Müdürlüğü Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Uzay Ajansı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu ve 127 üniversitenin bütçesi

Üniversitelerin bütçeleri, bölümleri ve kesin hesap cetvelleri tek tek okundu ve oylandı. Oylama yaklaşık 1,5 saat sürdü.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, bütçelerin kabul edilmesinin ardından 7’nci tıpta kurumların bütçelerini görüşmek üzere saat 11:00’deki toplantıyı kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu