Ekonomi

Türk Eximbank’ın 500 milyon dolarlık tahvil ihracına talep dört katına çıktı

Türk Eximbank uluslararası piyasalarda 500 milyon dolarlık tahvil ihraç etti.

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, başta Avrupa, ABD ve Asya olmak üzere farklı coğrafyalarda yer alan 120’ye yakın uluslararası yatırımcının ilgisini çeken uluslararası tahvil ihracına, ihraç fiyatının yaklaşık 4 katı talep geldi.

31 Ekim’de banka hesaplarına aktarılacak

Söz konusu tutarın 31 Ekim’de banka hesaplarına aktarılacağı belirtildi. Tahvil ihracının yüzde 42’si Amerika’daki, yüzde 39’u İngiltere’deki ve yüzde 10’u Ortadoğu’daki yatırımcılara satıldı. Yatırımcıların yüzde 71’i dünyaca ünlü varlık yönetimi şirketlerinden oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, 2023 yılında ikinci kez uluslararası eurobond piyasalarında yer alacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Bir misyon bankası olarak kaynak yapısını çeşitlendirme ve uzun vadeli borçlanma alternatiflerini artırma stratejimiz çerçevesinde, ihracatçılarımıza sunduğumuz orta ve uzun vadeli finansmanda uluslar üstü fonlar da dahil olmak üzere önemli atılımlar gerçekleştirdik. Yılın başında son tahvil ihracımız da dahil olmak üzere toplam 3,3 milyar dolarlık yurt dışı kaynak sağladık.

Küresel finansal piyasalardaki belirsizliklere rağmen yabancı yatırımcıların tahvil ihracımıza olan güçlü talebi, Türkiye ekonomisine ve bankamıza olan inancın göstergesidir. Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasalarında en aktif bankalarından biri olarak ülkemize uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlamaya ve ihracatçılarımıza desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. “Sağladığımız kaynakların ekonomimizin lokomotifi olan ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.”

erzin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu