Ekonomi

Türkiye konut satışları, TikTok’a yasak tehdidi, ABD ÜFE verisi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcılar, gelecek haftaki Fed toplantısından önceki son önemli veri olan enflasyon raporunun açıklanmasını beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri daha yüksek bir açılışa işaret ediyor. Foxconn yılın geri kalanı için güven duyduğunu ifade ederken TikTok, Capitol Hill’de artan siyasi baskıyla karşı karşıya. Türkiye’de konut satışları geçen ay yıllık bazda yükseldi.

1. Sıradaki enflasyon göstergesi ÜFE olacak

Bugün yatırımcıların ABD’yle ilgili göz atması gereken bir enflasyon ölçütü daha var: Şubat ayı üretici fiyat endeksi.

Salı günü beklenenden daha yüksek çıkan TÜFE verisinin, Haziran ayında Fed’in faiz indirimine gitme olasılığına ilişkin soruları gündeme getirmesinin ardından yatırımcılar bu veriye daha fazla odaklanacak.

ÜFE, enflasyonu ürünün üreticisi veya hizmetin tedarikçisi açısından ölçer ve daha yaygın olarak takip edilen tüketici fiyat endeksi için öncü bir gösterge olarak görülür.

Şubat ayında ÜFE’nin aylık bazda %0.3, yıllık bazda ise %1,1 artması beklenirken değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek yıllık rakamın, bir önceki ayki %2 seviyesinden %1.9’a düşmesi öngörülüyor.

Salı günü açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi, Ocak ayındaki %0,3’lük artışın ardından geçen ay %0,4 artarken yıllık bazda TÜFE, Ocak ayındaki %3,1’lik ilerlemenin ardından %3,2 arttı.

Bu durum, Fed’in gelecek hafta yapacağı ve yetkililerin eldeki tüm ekonomik verileri değerlendirirken faizleri sabit tutmasının beklendiği toplantı öncesinde, Fed için sorun teşkil edebilecek bir enflasyon yapışkanlığına işaret ediyor.

2. Önemli ekonomik veriler öncesinde vadeli işlemler yükseldi

ÜFE verisi beklenirken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükseldi.

Dow %0,4, S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 yükseldi.

Yatırımcılar, gelecek haftaki Fed toplantısından önce açıklanacak son önemli enflasyon verisi olan Şubat ayı üretici fiyat endeksini, seansın ilerleyen saatlerinde öğrenmiş olacak.

Ayrıca haftalık işsizlik başvuruları raporu ve Ocak ayı için perakende satışlar yayımlanacak.

Çarşamba günü Wells Fargo (NYSE:WFC), enflasyonun daha önce beklenenden daha yapışkan olduğunu kanıtlamasıyla, Fed’in ilk faiz indirimi tahminini Mayıs’tan Haziran’a erteleyen son büyük banka oldu.

Kurumsal cephede; Robinhood (HOOD), Şubat ayında gözetim altındaki varlıklarda bir önceki aya göre %16 artış bildirmesinin ardından hisseleri piyasa öncesi sıçrama yaptı.

Wall Street Journal, elektrikli araç girişimi Fisker’ın (FSR) potansiyel bir iflas başvurusuna hazırlanmak için yeniden yapılandırma danışmanları tuttuğunu bildirdikten sonra şirket hisseleri piyasa öncesinde düşüş yaşadı.

3. TikTok ABD’nin siyasi baskısı altında

ABD Temsilciler Meclisi; dün TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’e, popüler sosyal medya uygulamasını elden çıkarmasına, çıkarmaması halinde de ABD’de bir yasakla karşı karşıya kalmasına neden olacak yaklaşık altı ay süre tanıyan bir tasarıyı ezici bir çoğunlukla kabul etti.

Bu önlem, ABD’nin Çin’le ilgili ulusal güvenlik kaygılarına yanıt vermek üzere Washington’da atılan bir dizi adımın sonuncusu ve birçok siyasetçi, seçim yılında Asya devine karşı yumuşak görünmek istemiyor.

Tasarı şimdi Senato’ya gidiyor ve burada, özellikle de popüler uygulamanın yaklaşık 170 milyon Amerikalı kullanıcısı varken senatörlerin mevzuat konusunda daha bölünmüş görünmesi nedeniyle daha belirsiz bir yolla karşı karşıya.

Ayrıca geçen hafta tasarıyı imzalayacağı yönünde uyarıda bulunan Başkan Joe Biden tarafından imzalanmasıyla birlikte şirkete yasal bir itirazda bulunması için 165 gün süre veriyor. Geçen hafta TikTok CEO’su Shou Zi Chew gerektiği takdirde itiraz edeceğini söyledi.

2020 yılında dönemin Başkanı Donald Trump, TikTok ve Çin’e ait WeChat’i yasaklamaya çalışmış ancak mahkemeler tarafından engellenmişti.

4. Foxconn 2024’ü güçlü görüyor

Apple’ın (AAPL) tedarikçisi Foxconn, erken saatlerde, gelirleri düşse de dördüncü çeyrek kârında büyük bir artış kaydettiği yönünde ve yapay zekâ sunucularına yönelik artan talep nedeniyle yılın tamamı için olumlu bir görünüm sundu.

Tayvanlı şirket, dördüncü çeyrek net kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre %33 arttığını, buna karşın gelirin %6 azaldığını, akıllı telefonlar dâhil tüketici elektroniği ürünlerinin gelirin %58’ini oluşturduğunu, sunucular dâhil bulut ve ağ ürünlerinin ise %20 katkı sağladığını açıkladı.

Resmi adı Hon Hai Precision Industry Co Ltd (2317) olan Foxconn, daha önce bu yılın ilk çeyreğinde beklenen yavaşlamaya işaret etmişti ancak bugün, 2024 gelirinin yıldan yıla önemli ölçüde artacağını beklediğini ekledi.

Dünyanın en büyük fason elektronik üreticisi, Apple için önemli bir tedarikçi konumunda. iPhone üreticisi geçtiğimiz ay, Çin satışları analistlerin hedeflerini kaçırmış olsa da Wall Street tahminlerini aşan bir satış ve kâr bildirdi.

5. Petrol dört ayın en yüksek seviyesine yaklaştı

Petrol fiyatları bugün yükselişe geçerek son dönemdeki kazançlarını sürdürdü ve ham petrol stoklarındaki önemli düşüşün, yakıt arzının daraldığına işaret etmesinin ardından dört ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

ABD ham petrol vadeli kontratları %0,9 artışla 80,44 dolardan işlem görürken Brent %0,8 artışla 84,73 dolara yükseldi.

Dün her iki kontrat da yaklaşık %3 artarak Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyelerine yükselmişti. Zira ABD petrol ve benzin stoklarındaki beklenmedik düşüş, dünyanın en büyük yakıt tüketicisindeki talebin kış durgunluğundan çıktığını gösterdi. Özellikle de gittikçe daha çok rafinerinin uzun bir kış tatilinin ardından yeniden faaliyete geçmesinin etkisi görüldü.

ABD’nin, Stratejik Petrol Rezervi için yaklaşık 3,25 milyon varil petrol satın aldığı haberinin yanı sıra Ukrayna’nın Rus rafineri tesislerine yönelik saldırılarının devam etmesi de hissiyatı destekledi.

6. Türkiye’de konut satışları Şubat’ta yıllık %17,3 arttı

Türkiye genelinde konut satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,3 artarak 93 bin 902 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre konut satışlarında, İstanbul 16 bin 344 konut satışı ve %17,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 300 konut satışı ve %8,8 pay ile Ankara, 5 bin 168 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir izledi.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %49,1 azalış göstererek 8 bin 827 olurken ilk el konut satış sayısı, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %21,8 artarak 28 bin 594 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %30,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,5 artış göstererek 65 bin 308’e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı ise %69,5.

Yabancılara yapılan konut satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %44,9 azalarak bin 846’e geriledi.

Şubat ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 395 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 200 konut ile İran, 112 konut ile Irak ve 105 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu