Haber

Türkiye’nin İlk Uzay Gezgini Alper Gezeravcı Uzaya Gönderildi

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 19 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi’nden uzaya gönderildi. Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, propolisin mikro yerçekimi ortamında bakteriler üzerindeki etkisinin test edileceğini duyurdu.

PROJE 8. SINIF ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN HAZIRLANDI

Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı “Propolisin Antibakteriyel Etkisi” deneyini hazırlayan 8’inci sınıf öğrencilerinin 2 yıllık çalışmaları meyvesini verdi. Bu projeyle Türkiye’nin uzaydaki ilk bilimsel çalışmaları hakkında bilgi edinilecek.

PROPOLİS İNANILMAZ FAYDALARIYLA YENİDEN GÜNDEM OLDU

Türkiye, 8,2 milyon arı kovanı varlığıyla arı ürünleri üretiminde dünyada 2. sırada yer alıyor. Uzaya gönderilen astronotların birçok bakteriyi de yanlarında götürdüğü biliniyor. Alper Gezeravcı uzaya fırlatılmadan önce rastgele bir bakteri ve mikrop kapmasına rağmen ailesine sarılamıyordu. Bu bakterilerin çoğu zararsız olsa da uzaydaki koşullar bu durumun zamanla değişmesine neden olabiliyor.

ARI PROPOLİS UZAY BİLİMİNİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİDİR

Ağırlıksız bir ortamda yaşayan ve yüksek düzeyde radyasyona maruz kalan astronotların bağışıklık sistemleri zamanla zayıflayabilmektedir. Ayrıca uzay koşullarına uyum sağlayan bakteriler antibiyotiklere karşı direnç geliştirip daha hızlı çoğalabiliyor ve insan sağlığını tehdit edebiliyor. Bu nedenle doğal bir arı ürünü olan propolisin antibakteriyel özelliklerinin mikro yerçekimi ortamında test edilmesi araştırmaya değer ve uzay biliminin geleceği açısından çok değerlidir.

PROPOLİS NEDİR?

Propolis, arıların yaprak döken ağaçların tomurcuk ve kabuklarından toplayıp bunları balmumu, polen ve tükürük salgılarıyla zenginleştirdiği bir elementtir. Arılar propolisi petekleri dezenfekte etmek, yapı malzemesi olarak ve mumyalama amacıyla kullanırlar. Propolis esas olarak ağaçlar aracılığıyla üretilir, arılar reçineleri toplar, tükürük bezlerinden maddeler ekler ve karışımı alt çeneleriyle daha da işler. Propolis birçok reçine ve mumdan oluşur.

Propolis, bağışıklık savunması için güçlü destek sağlar ve istikrarlı bağışıklık fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Bağışıklık ve antioksidan faydaları aynı zamanda vücudun genel sağlık ve refahını da destekler ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Propolis etkili bir dezenfektan olup virüs, bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Mantar enfeksiyonları, egzama ve sivilce tedavisinde birçok faydalı etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Vücutta iltihap oluştuğunda; Propolis boğaz ağrısı, diş eti sorunları, mide, bağırsak veya idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu