Haber

Üç profesörün buluşu patentlendi

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –İç Hastalıkları Anabilim Dalı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Hilmi Kuşçu’nun birlikte yaptığı Yurtdışı Patent ile tescillendi.

Trakya Üniversitesi başvuru sahibi olup, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Bilgi İşlem Daire Başkanı V. Prof. Arnavutluk Patent belgesi almak.

Buluş, KOAH, Kronik Bronşit, Amfizem, Bronşektazi, Kronik Astım ve Kistik Fibrozis gibi solunum yolu hastalıklarının solunum rehabilitasyonunda kullanılan, hastaya özel parametrelerin manuel veya otomatik olarak saptanmasını, ayarlanmasını ve uygulanmasını sağlayan evrensel-taşınabilir bir cihaz ile ilgilidir. . Böylece olağan şekilde atılamayan veya atılması zor olan salgıların atılmasını kolaylaştırır ve ilgili tedaviyi hızlandırır.

Buluş ile hava yolları titreştirilmekte ve hava yolu duvarlarından mukus gevşetilmekte, üst doğru akışı ve dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu sayede normal yolla atılamayan veya atılması zor olan salgıların akciğerlerden atılmasını kolaylaştırarak ilgili tedaviyi hızlandırır.

Ayrıca söz konusu buluş ile akciğer kasları zayıflamış hastalarda akciğerlere pozitif basınç darbeleri uygulayarak akciğerlerin iç duvarlarının birbirine yapışması (kasları birbirinden ayırarak) sonucu hastanın boğulmasını önlemektedir. Hastanın üflemesi sırasında isteğe bağlı olarak ayarlanabilen akciğerler, sekreksonların daha kolay atılımına katkıda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu