Ekonomi

Yağışlarla Adana’da Buğday ve Arpa Hasadı İçin Geri Sayım Başladı

Adana’da bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler geçiren buğday ve arpa üreticilerinin yüzü son yağmurlarla birlikte gülerken, hasat için geri sayım başladı.

Türkiye’nin üretim merkezlerinden Adana’da arpa ve buğday tarlalarının nisan yağmurlarıyla birlikte toparlanması, çiftçilerin hasat beklentisini artırdı. 193 bin dekar buğdayın, 10 bin dekar arpanın ekildiği Çukurova bölgesinde, Adana Kozan’da ilk hasata günler kaldı. Son yağmurlarla kendine gelen tarlalarda buğday başakları sararırken, çiftçiler hasat için geri sayıma başladı.

İlçede 100 bin ton rekolte beklentisi olduğunu kaydeden Kozan Ziraat Odası Lideri Yüksel Şahbazoğlu, “Şu anda hasat zamanı geldi. 10 bin dekar arpamız, 193 bin dekar buğdayımız var. Şu an hasattan beklentimiz taban fiyatın açıklanması buradan inşallah 100 bin ton rekolte beklentimiz var çiftçimizin yüzü güler diye düşünüyorum son yağanlarla buğdaylar son anda toparlandı . Son dakika rahmet geldi Çok şükür şimdi iyi. Performansları da iyi” dedi.

Yedigöze Barajı suyu tarlalara ulaştığında toprağın bereketli olacağını düşündüklerini belirten Şahbazoğlu, biçerdöver bakımlarının sağlıklı yapılması halinde tarlalardan daha fazla verim alınacağını kaydetti. – ADANA

haberkarabaglar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu