Haber

ABD Ohio Sınıfı Denizaltı, Kuzey Kore’nin Füze Testinden Bir Gün Sonra Güney Kore’ye Konuşlandı

ABD’nin “Ohio sınıfı” güdümlü balistik füze denizaltısı USS Michigan, Kuzey Kore’nin balistik füze denemesinden bir gün sonra Güney Kore’nin Busan Limanı’na ulaştı.

ABD ile Güney Kore arasında gerçek mühimmatın kullanıldığı geniş çaplı tatbikata yanıt olarak Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi gerçekleştirmesinin ardından ABD’den yeni bir hamle geldi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin “Ohio sınıfı” güdümlü balistik füze denizaltısı USS Michigan’ı Güney Kore’ye konuşlandırdığı bildirildi.

Açıklamada, USS Michigan’ın konuşlandırılmasıyla birlikte Güney Kore ve ABD donanmalarının, Kuzey Kore’nin nükleer tehditlerine karşı özel harekat yeteneklerini ölçen bir tatbikat yapacağı belirtildi.

Güney Kore’nin güneydoğusundaki Busan Limanı’na ulaşan USS Michigan’ın burada ne kadar kalacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD’nin “Ohio sınıfı” 4 denizaltısından biri olan USS Michigan, gizlenmenin yanı sıra son teknoloji bağlantı ve güdümlü füze fırlatma kabiliyetine sahip. 170 metre uzunluğunda ve 18.000 ton ağırlığındaki USS Michigan, “dünyanın en büyük denizaltılarından biri” olarak biliniyor.

ABD, USS Michigan’ı en son 2017’de Busan Limanı’na göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu