Ekonomi

Bakan Uraloğlu: İyidere Lojistik Limanı 2025’te faaliyete geçecek

Rize’de bir dizi incelemede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi’ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Uraloğlu, burada yaptığı basın açıklamasında, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ve Lojistik Limanın 2025 yılında hizmete gireceğini belirtti.

Uraloğlu, Türkiye’nin üç kıtanın (Asya, Avrupa ve Afrika) kesişme noktasındaki jeopolitik konumu nedeniyle diğer ülkelere göre çok daha avantajlı olduğunu kaydetti. Sadece İpek Yolu üzerindeki doğu-batı koridorunda değil, Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey-güney koridorlarının da ortasında yer alıyor.“dedi.

“ÜLKE OLARAK GERÇEKTEN KÜRESEL ÖLÇEKTE BİR LOJİSTİK MERKEZİYİZ”

Uraloğlu, Türkiye’nin bu potansiyeli yeterince kullanması durumunda sadece stratejik bir güç olmakla kalmayıp ekonomik kalkınmaya da öncülük edeceğini, bugüne kadar bu bağlamda küresel ölçekte yatırımlar yapıldığını belirtti.

Uraloğlu, ” Son yıllarda ülke içinde çok modlu taşımacılık ilişkilerinin sağlanmasının yanı sıra koridorlar oluşturularak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaşım altyapılarının kurulması konusunda da çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Son 21 yılda yaklaşık 194 milyar dolarlık yatırımla ulaşım altyapılarımızın iyileştirilmesi, bu ağların genişletilmesi ve uluslararası ulaşım güzergahlarındaki eksik bağlantıların tamamlanması önceliklerimiz arasında yer aldı. Bu içerikte; Asya, Avrupa ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayacak ‘Tek Nesil Tek Yol Projesi’ni ülkemiz için çok değerli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu kapsamda Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan iş birliği esas alınarak hayata geçirilen Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Hattı’nda Bakü’den Kars’a ilk seferini yapan tren, dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön verdi. . 30 Ekim 2017 tarihinde faaliyete geçen bu hat, Asya ile Avrupa arasında demiryolu yük taşımacılığı alanında yeni bir dönem başlattı. Aynı şekilde İstanbul Havalimanımız da hem yolcu hem de havayolu yük taşımacılığında küresel bir merkez haline geldi.

2023 yılının ilk yarısında 2019 yılının aynı dönemine göre %28 artışla Avrupa’nın en iyi kargo trafiğine sahip ilk 10 havalimanı arasında ilk sırada yer aldı. Yine Filyos Limanımız 25 milyon tonluk konteyner kapasitesiyle elleçleme kapasitesi, bu vizyonun en somut çalışmalarından biri haline geldi.“dedi.

“ÜLKEMİZİN DÜNYA LOJİSTİK ÜSSÜ OLMA HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA ATILMIŞ BÜYÜK BİR ADIM”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ” Doğu Karadeniz Bölgesi, Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkasya koridoru üzerindeki konumuyla stratejik değere sahiptir.Limanın, Kafkas ülkeleri ile Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten doğacak kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olacağını söyledi.

Bakan Uraloğlu bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü:

“Limanımız Rize şehir merkezine 20 kilometre, Trabzon şehir merkezine ise 50 kilometre uzaklıkta. 2 bin 700 metre ana mendirek ve 470 metre tali mendirek ile inşa edilecek. Genel dahil yıllık toplam yük taşımacılığı kargo, dökme yük, konteyner kargo ve Ro-Ro taşımacılığı yapılacaktır.13 milyon tonluk kapasitesiyle Karadeniz havzasındaki büyük tonajlı gemilerin yeni adresi olacaktır. İran’ın kuzey illerinin Dubai limanlarını kullanarak yaptığı 25 milyar dolarlık ithalatı bir aydan 15 güne indiren alternatif, bu özelliğiyle bölgenin ve ülkemizin deniz ticaretindeki payı açısından büyük bir avantaj sağlıyor. katkı.”“İnşallah 2025 YILINDA PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Uraloğlu, projenin saha çalışmalarının başarıyla devam ettiğini, proje genelinde yaklaşık yüzde 27 ilerleme kaydedildiğini, projenin 2025 yılında devreye alınacağını bildirdi. Uraloğlu, ” İnşallah 2025 yılında projemizi hayata geçireceğiz. Faaliyete geçtikten sonra ilk etapta 600 kişiye istihdam sağlayacağız. Bu istihdam sayısının zamanla artacağını öngörüyoruz. İyidere Lojistik Limanı Rize’nin geleceğine mühür vuruyor. Başta Rize olmak üzere tüm bölgenin kalkınmasına ivme kazandıracak bir lokomotif olacak.dedi ve İyidere Lojistik Limanı’nın tüm ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu