Haber

Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu 3 Mayıs’ta bitiyor

BALIKESİR (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir AK Parti “Kent Buluşmaları” kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi.

Bakan Uraloğlu, Balıkesir’in Türkiye’nin Marmara ve Ege’ye açılan yeşil penceresi olduğunu belirterek, “Ülkemizin sanayi açısından en gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan konumuyla da Güney Marmara’nın önemli merkezleri arasında yer alıyor.”

Türkiye’nin her alanda büyümeye ve gelişmeye devam ettiğinin altını çizen Uraloğlu, “ATAK Helikopterlerini indirip, Altay Tanklarını yapıyoruz. Anka ve Bayraktar gibi Milli Silahlı İnsansız Hava Uçaklarımız ile dosta iman ediyor, dava açıyoruz. Milgem projesi ile kendi savaş gemilerimizi üretiyoruz.Ayrıca elektrik noktasında da.Çok büyük kazanımlar sağlayacak adımlar attık.Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacını karşılamak için dev yatırımlar yapıyoruz.Doğalgaz iletiyoruz. Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de arama faaliyetlerimiz devam ediyor.Dünyanın en yüksek üçüncü barajı olan Yusufeli Barajını yaptık.Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı başarıyla devam ediyor” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen projelerden bazılarını sıralayan Uraloğlu, Balıkesir yatırımları hakkında da şu bilgileri verdi.

Uraloğlu, “Yalnızca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Balıkesir’in ulaşım ve haberleşme altyapısına 2003 yılından bu yana yaklaşık 62 milyar liralık yatırım yaptık ve bunun 20 milyarı YİD kapsamındadır” diyen Uraloğlu, “2003 yılında, sadece 70 kilometre olan bölünmüş yolu 693 kilometreye çıkardık.31 kilometresi BSK ile kaplı olmak üzere 679 kilometreye çıkardık.İstanbul-İzmir Otoyol projesi ile Balıkesir’i otoyol konforuyla tanıştırdık.Bursa İzmir’i birbirine bağladık, Manisa ve Çanakkale bölünmüş yollarla Balıkesir-Dursunbey Yolu, Balıkesir Kuzey Çevre Yolu, Dursunbey-Harmancık-Tavşanlı Yolu, Balya-İvrindi Yolu, Bandırma gibi proje bedeli 5 milyar 403 milyon TL olan 14 adet otoyol projesini hayata geçiriyoruz. Kavşak Şehir geçidine alternatif bölünmüş yol bağlantısı sağlayacak olan Balıkesir Kuzey Çevre Yolu çok değerli.Bu proje ile şehrin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde yükselteceğiz. şehirdeki mevcut yol yerine. 13 km katedilen rotayı 3 km kısaltarak seyahat süresini 16 dakikadan 5 dakikaya indirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca hızla artan endüstriyel tesislere ve limanlara da konforlu ulaşım sağladık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu