Haber

Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Pul

Cumhuriyetin 100. yılı için Yeditepe Üniversitesi tarafından tasarlanan pul PTT tarafından bastırıldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Lider Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu tarafından tasarlanan pul, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ideolojisi ışığında oluşturulmuştur. Barış kuşu Atatürk ve zeytin kısmına yer verilen tasarımda barışın önemi bir kez daha vurgulandı. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. ”

 

“EVDE HIZ, DÜNYADA BARIŞ FELSEFESİ GÜÇLENİYOR”

Tasarımın yaratıcısı Dr. Öğretim Üyesi Gürbüz Doğan Ekşioğlu, süreçle ilgili olarak “Benim için çok gurur verici. Damgayı yaratan kurum Yeditepe Üniversitesi’dir. Yeditepe Üniversitesi Fahri Lideri Bedreddin Dalan böyle bir talepte bulunduğunda ben grafiker olarak birkaç teklif verdim. Cumhuriyet ve Atatürk temalı 4 eserimi heyete takdim ettim. Tasarımlarımın ortasından 3 tanesi seçilip Sn. Bedrettin Dalan’a takdim edildi. Hem barışı hem de Atatürk’ün ideolojisini içeren damgayı da tercih etti. Cumhuriyet Dönemi’nde yetişmiş bir grafik sanatçısı ve öğretim üyesi olarak, Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere verdiği bilinç ve ‘ideolojisi’ ışığında PTT’nin böyle bir esere damgasını vurmuş olmasından gurur duyuyorum. Yurtta sulh cihanda Sulh’.

 

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA HEDİYE”

prof. Gülveli Kaya, tasarlanan pul hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Cumhuriyetimizin 100. yılı gibi önemli günlerde ülkeler hatıra parası ya da pul basıyor. Vatani görev sorumluluğumuzla hatıra pulu basmak istedik. Uluslararası bir Türk sanatçısının imzasını taşıyan pulun Yeditepe Üniversitesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. yılına takdim edilmesinden gurur duyuyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu