Ekonomi

Edirne markaları dünyanın her yerinde tescil edilebilmektedir

Erdoğan DEMİR (EDİRNE İGFA)
Uzun yıllar Edirne bölgesi başta olmak üzere birçok işletmenin marka ve patent danışmanlığını yapan Mana Patent Ofisi Kurucusu Özgür Gürsoy, şunları söyledi: “Dünyanın her ülkesinde devlet teşvikleriyle tescil yapılabiliyor. ihracatı artırmak ve Türkiye’nin küresel pazarlarda daha fazla rol almasını sağlamak. “Avrupa Birliği topluluğundaki ülkelerin her birinde, Amerika kıtasında, İngiltere’de, Arap Emirlikleri’nde olduğu gibi dünyanın her kıtasında kayıt işlemini yürütme yetkimiz ve donanımımız var ve artık bunu gerçekleştirebiliyoruz.” Tüm dünyada ihracat aşamasındaki firmaların markalarını devlet teşvikleriyle koruyoruz.” söz konusu.

MARKANIN İHRACAT ÜLKELERİNDE DE KAYITLI OLMALIDIR.

Gürsoy, internet ağının sonsuz gelişimi ve teknolojinin sınırsızlığıyla birlikte ülkemizdeki pek çok işletmenin artık daha kolay ihracat yapabildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu, Türkiye’deki markaların artık ürünlerini dış pazarlara daha kolay ve hızlı ulaştırabileceği anlamına geliyor. Burada en önemli kriter Türkiye’de alınan marka tescilinin sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmasıdır. Dolayısıyla bu markanın başka bir ülkede kullanılabilmesi ve gümrükte sorun yaşanmaması için markanın ihracat yapılan ülkelerde de tescilli olması gerekiyor.”

TÜRKİYE’NİN DAHA FAZLA ROL ALMASINA YÖNELİK DEVLET TEŞVİKLERİ VAR.

Gürsoy, Türkiye’de bir iş veya hizmet alanında kullanılmak üzere tescil edilen markaların başka hiçbir ülkede korunmadığını vurguladı ve açıklamasını şu şekilde tamamladı. “Eğer Türkiye’de tescilli bir markayı örneğin İngiltere’de tescil sürecinden geçmeden kullanıyorsanız, o zaman İngiltere’de o markanın sahibi olmadığınızı, aslında tamamen taklide açık olduğunu ve marka tescilini yaptırabileceğinizi bilmelisiniz. başkaları tarafından kayıtlı. Kendi markanızın Türkiye’de tescilli olmasına rağmen diğer ülkelerde de tescilli olması gerektiğini bilmeniz önemlidir. İhracatın artması ve Türkiye’nin küresel pazarlarda daha fazla rol alması için devlet teşvikleri var. En önemli detay ülkemizde üretilen ürünlerin dış pazara gönderilmeden önce kayıt altına alınması gerektiğidir, aksi takdirde gümrükten o ülkeye giremezler.

Markaların tescil edileceği ülkelerde yükümlülükler bulunmaktadır. En önemlisi tescil işleminin hangi ülkede yapılacağı, o ülkenin vatandaşı olan Patent Ofisleri nezdinde tescil işleminin yapılması gerekmektedir. Birçok ülkenin Patent Ofisleri ile ortaklık anlaşmaları yaparak hemen her ülkede milli hizmet verebilen ve Edirne’de geniş bir ağa sahip olan Türkiye’deki sayılı patent ofislerinden biriyiz. Dolayısıyla yerelden ziyade ulusal çapta hizmet veren sayılı patent ofisleri arasında yer alıyoruz.

“Edirne’de ihracat yapan veya yapmayı planlayan işletmelerin devlet teşviklerinden yararlanarak markalarını yurt dışında tescil ettirmelerini mutlaka öneriyoruz.”

A

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu