Haber

Kosova gaziler derneğinin eski yöneticilerinin cezasının Lahey’deki temyiz mahkemesinden indirilmesi

Hollanda’nın Lahey kentindeki “Kosova Özel Savcılığı ve Daireleri” kapsamındaki Yargıtay, Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK) Savaş Gazileri Derneği eski yöneticileri Hysni Gucati ve Nasim Haradinaj’ın 4 kez hapis cezasına çarptırılma cezalarını düşürdü. Her biri 5’er yıl hapis.

Temyizde sanıkların 4 yıl 3 ay hapis cezası onadı ve tutukluluk sürelerinin cezadan sayılacağı açıklandı.

Oturumda ceza indirimi için Gucati’nin 20, Haradinaj’ın 24 gerekçe sunduğu ancak sadece “korunan kişinin kimliğinin yetkisiz olarak açıklanmasına” ilişkin gerekçenin heyet tarafından kabul edildiği bildirildi.

25 Eylül 2020’de Priştine’de gözaltına alındıktan sonra Lahey’deki gözaltı merkezine götürülen Gucati ve Haradinaj, 2022’de çıkardıkları yargılamada mahkemenin işlerinin gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle her yıl 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. şüpheli olarak yaklaşık bir yıl sürdü.

Yargılama heyeti, Gucati ve Haradinaj’ın Eylül 2020’de Özel Soruşturma Görev Gücü ve Özel Savcılığın soruşturması ve iç çalışmalarına ilişkin gizli bilgileri 3 basın toplantısı, 20’den fazla medya açıklaması ve sosyal medya hesaplarındaki gönderilerle ifşa ettiğine karar verdi.

Kosova Özel Daireleri ve Savcılığı

Kosova Özel Daireleri ve Özel Savcılığı olarak da bilinen özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, 2011 yılında Hollanda’nın Lahey kentinde kuruldu.

Kosova’da 1998-2000 yılları arasında işlendiği iddia edilen savaş hatalarının soruşturulması ve kovuşturulması amacıyla kurulan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor.

2019’un başından beri özel savcılık onlarca eski UCK’lıyı ifade vermeye davet etmişti.

2020 yılından bu yana Lahey’de tutuklu bulunan UCK Komutanları eski Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, eski Meclis Sözcüleri Yakup Krasniçi ve Kadri Veseli ile eski Milletvekili Recep Selimi hakkındaki ilk iddianame 26 Ekim 2020’de onaylandı. zanlılar cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla itham edildi.

Thaçi ve diğer sanıkların Lahey’deki duruşmasına 1 Mart’ta başlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu