Haber

Almanya Anayasa Mahkemesi’nden başörtüsü kararı

2018’de Berlin İş Mahkemesi, bir öğretmenin başörtüsüyle öğretmenlik yapabildiği için Berlin eyaletine açtığı davayı, eyaletin Tarafsızlık Yasasını gerekçe göstererek reddetti.

Öğretmenin buna itiraz etmesi üzerine bir üst mahkeme olan Devlet İş Mahkemesi, yerel iş mahkemesinin kararını haksız bularak mağdur öğretmene 5 bin 159 euro ödenmesine karar verdi.

temyize gittiler

Mahkeme, Tarafsızlık Maddesinin öğretmeni dini inancı nedeniyle dezavantajlı duruma düşürdüğüne hükmederken; Berlin Eyalet İdaresi daha sonra davayı Federal İş Mahkemesi’nde temyiz etti.

Erfurt’ta Federal İş Mahkemesi’nde görülen temyiz davasında, başörtüsü taktığı gerekçesiyle okulda çalışmasına izin verilmeyen öğretmenin ayrımcılık nedeniyle ayrımcılığa uğradığına ilişkin Devlet İş Mahkemesi’nin kararı onadı. onun dini inançları.

“Yeterli somut tehlike” yok

Mahkeme ayrıca, Berlin eyaletinde 2005 yılında yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası’ndaki genel başörtüsü yasağının da anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Federal İş Mahkemesi’nin kararında, Anayasa Mahkemesi’nin 2015’teki kararına da atıfta bulunuldu.

Alman Anayasa Mahkemesi 2015 yılında iki kadın öğretmenin derslerinde başörtüsü takmasına izin verdi; Bu kararda da “soyut bir tehlike” nedeniyle din özgürlüğünün kısıtlanamayacağına, ancak okuldaki huzuru bozmada “yeterli somut tehlike” görülmesi halinde başörtüsü yasağı getirilebileceğine hükmetti.

Alman Anayasa Mahkemesi Kararı

Almanya Anayasa Mahkemesi yeniden temyize giden davada nihai kararını verdi.

Buna göre, Federal İş Mahkemesi’nin başörtüsü yasağına ilişkin kararına karşı Berlin eyaletinin yaptığı itiraz kabul edilmedi ve başörtüsü yasağının genel olarak yasaklanmaması gerektiği belirtildi.

Karardan memnun

Almanya İslam Şurası Başkanı Burhan Kesici, kararın sevindirici olduğunu söyledi.

Tarafsızlık Maddesinin anayasaya aykırılığından uzun süredir bahsettiklerini belirten Kesici, “Başörtülü öğretmenlerin çalışamamasının insan haklarına aykırı olduğunu söylerdik. Karar sevindirici. Umarım artık devlet yasayı düzenleyip başörtülü öğretmenlere izin verir.”dedim.

keciborlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu