Yaşam

Üçüncü cemre nereye ve ne zaman düşecek? Üçüncü cemre düştü mü?

Baharı müjdeleyen cemre, eski takvime göre kasım ayında üç farklı aşamada gerçekleşir. Cemrenin gökten düştüğüne ve bu düşen cemrelerle havanın sıcaklığının giderek arttığına inanılır. Şu anda kullandığımız miladi takvime göre kasım günleri şubat ayına denk gelmektedir.

Cemre, Arapça kökenli bir kelimedir ve “köz şeklinde ateş” anlamına gelir. Halk arasında yayılan inanca göre; her yıl şubat ayında bir hafta ortasında önce havaya, sonra suya ve son olarak da toprağa düşerek baharın gelişini müjdelediler. Baharın müjdecisi olarak bilinen bu cemrelerin düşmesiyle birlikte önce hava, sonra su ve en sonunda da toprak ısınmaya başlar.

Peki üçüncü cemre ne zaman düşecek? İşte üçüncü cemrenin sonbahar tarihi…

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlk cemre 19-20 Şubat’ta, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya düştü. İlk iki cemreden sonra üçüncü cemrenin ne zaman düşeceği merak konusu oldu. Üçüncü cemre 5-6 Mart’ta yere düşecek. Yani bugün itibariyle son cemre düşüyor.

CEMRE DÜŞÜ NEDİR?

Türk kültüründe değerli bir yere sahip olan cemrenin düşmesiyle birlikte kıştan bahara geçiş kabul edilir. Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlar. Aynı zamanda bu dönem, tarımla uğraşanların toprak kadar uzun olduğu, hayvancılıkla uğraşanların ise hayvanlarını mera ve meralara saldıkları süreyi ifade etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu